جام جهانی فوتبال، روی میز بازی

 

جام جهانی آوردگاهی است برای شناساندن قابلیت های تکنیکی فوتبالیست ها، اما در آن خیلی کارها می توان انجام داد، صدای مردم کشوری را به جهانیان رساند، فرهنگ کشوری را متبلور کرد و کلا کشوری را از نظر تنوع نژادی، زبانی، فرهنگی به دنیا معرفی کرد، اینکه هر کشور و هر تیم چقدر قابلیت این کار را دارند، به تیم آن کشور و دولت و حکام آن کشور ارتباط دارد…

بگذریم،شاید اولین چیزی که با خواندن عنوان مقاله به ذهن هر کسی بیاید فوتبال دستی هایی باشد که احتمالا هر کدام از ما تجربه ی حداقل یک بار بازی با آن را داریم. اما امروز قصد دارم تا شما را با چند نمونه از بردگیم های فوتبالی آشنا کنم. همان طور که می دانید هر بازی رومیزی عمدتا برمبنای داستانی شکل می گیرد و طراحی می شود.طراحی قطعات، صفحه و جعبه ی بازی نیز براساس موضوع و تم بازی انجام می شود.از این رو در دنیای بردگیم ها تنوع تماتیک وسیعی به چشم می خورد که یک مورد آن نیز فوتبال است.

به بهانه ی بازی های جام جهانی نگاهی می اندازیم به تعدادی از بردگیم های فوتبالی داخلی و خارجی.

Football Billionaire (3rd Edition)

816JFHs SdL. AC SL1500

هدف این بازی صرفاً تبدیل شدن به ثروتمندترین و موفق ترین مالک باشگاه فوتبال است.

در این بازی به شما فرصت داده می‌شود که استادیوم‌ها و باشگاه‌ها را بخرید و همچنین مجموعه ی کاملی از بازیکنان را در کنار هم قرار دهید. شما همچنین می توانید مدیران را به دلخواه استخدام و اخراج کنید. همچنین می توانید برای تیم حامی مالی دست و پا کرده و برای خرید و فروش بازیکنان مذاکره نمایید.

هر شرکت کننده، یک بازیکن فوتبال به عنوان مهره ی بازی دارد و باید برای مقدار حرکت مهره اش در صفحه، تاس بریزد. همچنین یک داور تعیین شده وجود دارد که جریان بازی را کنترل می کند.

در نهایت برنده ی بازی کسیست که بیشترین دارایی را از آن خود نماید.

Top Trumps World Football Stars Match Board Game

71YWgjdhiL. AC SL1200

هدف از ستاره‌های فوتبال جهان Top Trumps این است که پنج فوتبالیست مورد علاقه ی خود را پشت سر هم با یکدیگر مطابقت دهید – به صورت افقی، عمودی یا مورب.

این بازی همچنین دارای مجموعه ای از کارت های سبک Top Trumps است که در پایان بازی برای تعیین برنده ی کلی استفاده می شود. بازیکنی که کارت‌های ستاره‌دار بالاتری داشته باشد، برنده خواهد بود، حتی اگر با توجه به تطبیق پنج کارت متوالی، شکست خورده باشد.

World Football Stars Monopoly Board Game

91 YQJnk20L. AC SX355

بازی World Football Stars Monopoly یک نسخه ی ویژه از بازی کلاسیک Monopoly است که همه ی ما آن را می شناسیم. در این بازی، بازیکنان در سراسر صفحه ی بازی سفر می کنند در حالی که روی بهترین بازیکنان فوتبال در سراسر جهان شرط می بندند.

شما همچنین این فرصت را دارید که برخی از باشکوه ترین استادیوم های جهان را به اموال خود اضافه کنید، که این موضوع، بازی را برای طرفداران فوتبال بسیار سرگرم کننده می کند.

Socceristic Football Board Game

socceristcfp

این بازی، یک بازی خانوادگی و مناسب برای دوستداران تاکتیک های فوتبال است.

فرض بازی بر این است: یک بازیکن تاس می اندازد، که تعیین می کند تا چه اندازه حرکت در صفحه ایجاد شود.

فلش های ریز روی توپ برای نشان دادن جهتی که توپ باید در آن حرکت کند در جای خود قرار دارند و مربع های خاصی روی صفحه وجود دارند که سناریوهای مختلفی را فعال می کنند که برای مثال نیاز به انداختن تاس دیگر یا رو شدن کارت است.

در این بازی می توانید گل بزنید، پاس و تکل بزنید، ضربات ایستگاهی، مانند پرتاب و کرنر داشته باشید و بازیکنان را اخراج کنید و مصدوم شوید!

BrainBox Football Board Game

91MOMp3F4S. AC SL1500

هدف اصلی این بازی به چالش کشیدن حافظه ی فوتبالی بازیکنان است. کارت های بازی حاوی سوالاتی در مورد 72 تیم از 36 کشور دنیاست که بازیکنان با انتخاب تیم مدنظر خود و پاسخ دهی به سوالات آن ظرف 10 ثانیه می توانند مهره ی خود را در زمین حرکت دهند و به گل دست یابند.

فوتبال بزنیم؟

بازی ایرانی فوتبال بزنیم

فوتبال بزنیم؟ یک بازی کارتی است که بر اساس قوانین فوتبال ساخته شده. این بازی را می توان با 2 تا 4 بازیکن انجام داد. از آن دست بازی هایی است که هر چه بیشتر و تندتر بازی کنید، بیشتر هم سرگرم کننده و جذاب می شود و تنها با چند بار بازی کردن آنقدر ماهر می شوید که می توانید در پنج دقیقه یک دست بازی کنید.

در طی بازی هر بازیکن در نوبت خود یک کارت از دستش را بازی می کند و باید کارتی را بازی کند که با کارت روی زمین هماهنگ باشد. هر بازیکن با دریبل، تکل، پاس و شوت تلاش می کند تا گل بزند. زمانیکه کارت های بازی تمام شود مسابقه به اتمام می رسد و بازیکنی که گل بیشتری زده برنده می شود.

فوتبال بزنیم؟ در حقیقت برگردان بازی Wannable Football است که تحت لایسنس در ایران تولید شده است.برای خرید کلیک کنید

جعبه فوتبال

بازی ایرانی جعبه فوتبال

در این بازی کاملا ایرانی، تمام قوانین و تاکتیک های فوتبالی گنجانده شده اند: پاس، شوت، دریبل، تکل، آفساید، تعویض، کارت زرد، کارت قرمز و حتی پنالتی.

این بازی علاوه بر جنبه ی سرگرمی می تواند به عنوان یک ابزار آموزشی برای مربیان به کار آید تا بتوانند تاکتیک های لازم را به بازیکنانشان آموزش دهند.برای خرید کلیک کنید

UND1C1

1456b3a7127430cfdca50d6c62e157b8 original

این بازی شاید جدیدترین بردگیم فوتبالی به شمار آید که هم اکنون در سایت کیک استارتر قرار دارد.

بازی 2 نفره است و هر بازیکن هدایت یک تیم که شامل 11 توکن و دسته ای کارت است را بر عهده می گیرد. هر دست حداکثر بین 45 تا 60 دقیقه طول کشیده و شامل 20 نوبت می شود. در هر نوبت بازیکنان می توانند تا 3 حرکت انجام داده و حداکثر 3 کارت را بازی نمایند.

طراحان این بازی مدعی اند که کامل ترین بردگیم فوتبالی را طراحی کرده اند.

آنچه در این مطلب خواندید تنها گوشه ای از ده ها بردگیم فوتبالی در دنیای بازی های رومیزی بود که قطعا معرفی تمام آن ها از حوصله ی مخاطبین خارج است.

زندگی یه بازیه، با فکر بازی کنیم!

ترجمه و گردآوری: مریم قاسمیه

منابع:

www.kickstarter.com

www.baziplanet.com

www.soccerwhizz.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا