نه-به-تبعیض در بازی های رومیزی

بازی کردن راهی برای ورزش دادن مغز، معاشرت با افراد دیگر و تفریح کردن به شمار می آید. در حالیکه شاید بسیاری به تبعیض جنسیتی در بازی های ویدئویی آگاه باشند، بسیاری، از همین مشکل در بازی های رومیزی بی خبرند، به خصوص وقتی پای معرفی یک کاراکتر زن وسط می آید.

طراحی کاراکترهای زن در بردگیم ها اغلب به شکلی بسیار جنسی نمایش داده می شود و این در حالیست که شخصیت های مرد لباس هایی پوشیده و معقول برتن دارند. این امر به ویژه در بازی‌های نقش‌آفرینی فانتزی صادق است، جایی که زنان با کمر باریک و سینه‌هایی غول‌پیکر به تصویر کشیده می‌شوند و در نبردهایی با لباس زیر زنانه می‌جنگند.

همچنین شخصیت‌های زن اغلب قربانی نقش های کلیشه‌ای می‌شوند و به کاراکترهایی با ویژگی‌های مهارتی پایین‌تر نسبت به مردان تنزل می‌یابند. به عنوان مثال، در حالی که بازی مشارکتی Eldritch Horror تعداد برابری از نقش های زن و مرد را برای بازی ارائه می دهد، زنان با نقش های نامطلوب و کلیشه ای «زنانه» مانند هنرپیشه، جادوگر، درمانگر و گاه همراه با خرافات همراه هستند. از سوی دیگر، مردان سرباز، رهبر، ستاره شناس و سیاستمدار می شوند. همچنین تنها شخصیت آسیایی بازی یک رزمی کار است.

اشکال ظریف‌تر تبعیض جنسی در دفترچه ی قوانینی نهفته است که بازی‌ها را همراهی می‌کند. این قوانین اغلب از ضمایر مذکر هنگام توصیف اقدامات بازیکن، حتی زمانی که تعداد کاراکترهای مرد و زن برابرند، به طور پیش فرض استفاده می کنند.

اما در این میان بردگیم هایی دیده می شوند که تبعیض جنسیتی و نژادی را کنار گذاشته اند که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم:

Legends of Andor

افسانه های اندور legends of andor

این بازی همکاری مشترک در قلمرو فانتزی Andor جریان دارد. در این ماجراجویی داستان محور، شما و قهرمانان دیگر باید از آندور با انجام ماموریت ها و تکمیل اهداف دفاع کنید. هر قهرمان مرد یک همتای زن دارد که دقیقاً مهارت‌های مشابهی دارد و لباس تقریباً یکسانی پوشیده. کتاب قوانین حتی به نکته ای اشاره می کند تا روشن کند که کلمه “قهرمان مذکر” به “قهرمان مونث” نیز اشاره دارد.

Dead of Winter

بازی ایرانی چله زمستان dead of winter

چله زمستان یک بازی در دنیای پسا آخرالزمانی است که در آن گروهی از بازماندگان تلاش می کنند تا از یک زمستان خطرناک جان سالم به در ببرند. در حالی که بازی ممکن است همکاری مشترک به نظر برسد، زیرا بازیکنان باید برای زنده ماندن با یکدیگر همکاری کنند، بازیکنان همچنین باید اهداف مخفی خود را تکمیل کنند تا در پایان بازی برنده شوند. بین شخصیت‌های زن و مرد تعادل خوبی وجود دارد و نقش‌های زنان متنوع است، از جمله خلبان، کتابدار و پزشک. دفترچه ی قوانین همچنین از ضمایر مؤنث و مذکر هنگام توصیف اعمال استفاده می کند.

Pandemic

pandemic box cover

Pandemic یک بازی مشارکتی عالی است که در آن شما و همراهانتان بخشی از یک تیم کنترل بیماری هستید که در سراسر جهان سفر می‌کنند تا از شیوع بیماری جلوگیری کرده و راه درمانی پیدا کنند. چندین نقش زن برای انتخاب وجود دارد که هر کدام دارای مجموعه مهارت های منحصر به فردی هستند که با قدرت نقش های مرد مطابقت دارند. این زنان از متخصص تا دانشمند را شامل می شوند و لباس مناسب با عنوان شغلی خود می پوشند (نه بیش از حد جنسی). توسعه دهنده، Pandemic: Legacy، نیز شخصیت های زن بیشتری را معرفی می کند و به بازی اصلی پیچیدگی می بخشد.

Seven Wonders: Leaders

pic5792052

در عجایب هفتگانه، شما مسئول رهبری یکی از عجایب بزرگ باستانی جهان هستید که تمدن خود را از طریق نظامی، علمی یا معماری توسعه می دهند. در توسعه دهنده ی این بازی با نام “رهبران” کارت‌های رهبر بر اساس شخصیت‌های تاریخی واقعی است، از جمله بسیاری از زنان که ممکن است اکثر مردم قبلاً نامشان را نشنیده باشند. از جمله آمیتیس (شاهزاده بابلی)، تومیریس (ملکه ماساژتا)، هیپاتیا (ریاضیدان یونانی)، سافو (شاعر یونانی)، نفرتیتی (ملکه مصر) و زنوبیا (ملکه سوریه).

Dixit

pic6738336

Dixit یک بازی خلاقانه برای افرادی است که عاشق داستان گویی هستند. هر بازیکن به نوبت قصه گو می شود و داستان کوتاهی درباره یک تصویر روی کارت می سازد. سپس بقیه باید حدس بزنند که داستان بر اساس کدام کارت بوده است. اثر هنری زرق و برق دار روی کارت ها توسط تصویرگر زن با استعداد Marie Cardouat ساخته شده است.

کودتا شورش

full 342

از بازی های پر نقش و محبوب، کودتا شورش را می توان نام برد که شخصیت های متنوعی را شامل می شود. به نظر می رسد این بازی تبعیض جنسیتی را کنار گذاشته است و مشاغلی چون سیاستمدار، روشن فکر، سرمایه دار، گزارشگر و کارگردان در بین شخصیت های زن بازی دیده می شوند. همچنین تنوع نژادی شامل چهره های آسیای دور و سیاهپوستان نیز در بین کاراکتر ها وجود دارند که تنوع دلپذیری ایجاد کرده اند.

آنچه مسلم است تبعیض های نژادی و جنسیتی موضوعی غیر قابل انکار در جوامع گوناگون می باشد. موضوعی که آنچنان به باورهای عمیق مبدل شده که در حیطه های مختلف از جمله بازی های رومیزی نیز رسوخ کرده است. البته میزان این تبعیض ها در برخی جوامع بسیار کمرنگ تر شده و حل شده تر به نظر می رسد.

به امید برابری و دنیایی عاری از تبعیض در بازی زندگی!

مترجم : مریم قاسمیه

منبع: www.hellogiggles.com 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا