اتحاد، رمز پیروزی

Cooperative games

همکاری برای شکست دادن یک بازی می تواند سخت باشد چرا که احتیاج به مشارکت بین بازیکنان است.

بردگیم مشارکتی چیست؟

در این گونه از بردگیم ها، بازیکنان به جای رقابت بر سر پیروزی، باید متحد شده و بازی را ببرند. آن ها یا دسته جمعی می برند و یا دسته جمعی می بازند. در حقیقت خود بازی، رقیب بازیکنان محسوب می شود. در این بازی ها معمولا بازیکنان به نمایندگی از بازی، کارت کشیده و یا تاس می ریزند تا مشخص شود چه چیز انتظارشان را می کشد.

همکاری برای شکست دادن یک بازی ممکن است کمی کسل کننده به نظر برسد. سوالاتی از قبیل: رقابت کجاست؟ آیا هدف بازی داشتن یک برنده نیست؟ خود بازی چگونه قرار است استراتژی داشته باشد؟، ممکن است ذهن بازیکنان را درگیر کند.

مطمئن باشید در روند طراحی این دسته از بردگیم ها، به تمام این سوالات پاسخ داده شده است.

بازی هایی که با هر نوبت قویتر می شوند. بازی هایی که در آن بازیکنان گروه شما را وادار می کنند تا برای اهدافشان کارهایی انجام دهید و بازی هایی که در آن ها خائنانی در بین شما وجود دارند.

آیا می توان در این گونه بازی ها قوانین را نادیده گرفت؟ چه کسی می فهمد؟

بازی بر اساس صداقت طراحی شده و نادیده گرفتن قوانین می تواند روند بازی را مختل کرده و منطق آن را برهم بزند.علاوه بر این بازیکنان باید خود بر اجرای درست قوانین نظارت کنند تا همه ی مراحل منصفانه انجام شود.

سطح دشواری، از نکات مهم در همه ی بازی های رومیزی محسوب می شود. اگر بازی بسیار دشوار باشد، بازیکنان هرگز برنده نشده و در نتیجه علاقه ای برای دوباره بازی کردن نشان نخواهند داد. از آن سو اگر بسیار راحت باشد هم کسل کننده می شود.

وقتی با یک بازی معمولی سروکار دارید، عوامل بسیاری در سطح دشواری آن تاثیرگذار است مثلا وقتی با یک حرفه ای بازی می کنید سطح بازی بسیار دشوارتر می شود. ولی در بازی های همکاری مشترک، بازیکنان همواره در مقابل یک بازی قرار دارند، پس سطح دشواری بازی بسیار با اهمیت به نظر می رسد.

نکته ی مهم دیگر قابلیت تکرار پذیری بازیست. اگر بازی هر بار شکل متفاوتی از خود نشان ندهد، قابل پیش بینی بوده و بازیکنان کارهای یکسان و تکراری برای پیروزی انجام می دهند که در نتیجه بسیار کسل کننده خواهد بود.

شاید بتوان بازی های مشارکتی را به 3 دسته تقسیم نمود:

1. بازی های تماما مشارکتی

در این دسته همه ی بازیکنان در یک سو و بازی در مقابل آن ها قرار می گیرد.هر آنچه انجام شود در جهت شکست دادن بازی صورت می گیرد. این دسته بازی ها به شکل تک نفره نیز قابل انجام هستند. در بازیهای همه بر علیه بازی، معمولا شخصی رهبری گروه را برعهده می گیرد( در اصطلاح به این افراد آلفا می گویند)، کسی که یا تجربه بازی بیشتری دارد، یا شخصیت لیدر(رهبر) دارد، که می تواند خوب یا بد باشد، جنبه خوب این است که خط و مسیر حرکت برای پیروزی را هموار می کند و اتحاد را بیشتر می کند و جنبه بد اینکه، در صورت خطا، همه را گمراه می کند و از مسیر دور می کند، ضمن اینکه شیرینی مشارکت را از سایر بازیکنان می رباید.

 پیشنهاد گیمرها این است که در این نوع بازیها، با بازیکنان آلفا، بازی نکنید تا لذت بیشتری از بازی ببرید. 

Crew از معروفترین های این دسته به شمار می رود.برای خرید کلیک کنید

بازی ایرانی خدمه ماموریت در اعماق اقیانوس the crew mission deep sea بازی ایرانی خدمه the crew

  • 2. بازی های مشارکتی با منافع شخصی

در این مدل از بردگیم ها، بازیکنان علاوه بر اینکه در یک تیم بر علیه بازی هستند، اهداف شخصی جداگانه ای را نیز دنبال می کنند. این بدان معناست که بازیکنان همیشه بهترین تصمیم را برای گروه نمی گیرند چرا که اهداف شخصی خودشان مهم تر است.

برخی تصمیمات ممکن است بر خلاف میل برخی از بازیکنان گرفته شود ولی این اتفاقات همواره موضوعاتی شخصی و مخفیانه به حساب می آیند. بازی هایی چون Terraforming Mars در این دسته قرار می گیرند.برای خرید کلیک کنید

بازی ایرانی سکونت در مریخ terraforming mars

  • 3.بازی های مشارکتی نقش مخفی

در برخی از این بردگیم ها بازیکنان از ابتدای کار می دانند که خائنینی در گروه وجود دارند و در برخی از این بازی ها خائنین در طول بازی ایجاد شده و یا حتی ممکن است هرگز وجود نداشته باشند. به هر حال از آن جاییکه نقش ها مخفی هستند چالش شناسایی خائنین همواره در بین بازیکنان در جریان است، چرا که با حدس اشتباه آن ها پیروز خواهند شد. خائنین در لباس شما، در بازی حاضر می شوند، خود را همرنگ شما می کنند، اما دنبال منافع و مطامع خودشان هستند…

Werewords  و Quest: Avalon  از جمله ی این بازی ها هستند.برای خرید کلیک کنید

full Quest BOX 1بازی ایرانی ورووردز werewords

از جدیدترین بازی های مشارکتی می توان به Bloc by Bloc اشاره کرد که جدیدا در سایت kickstarter بسیار پرطرفدار شده است.

در بلوک به بلوک، هر بازیکن گروهی از انقلابیون ، کارگران، دانش‌آموزان، همسایه‌ها یا زندانیان را کنترل می‌کند که در خیابان‌های شهر علیه دولت می‌جنگند که با هر بازی تغییر می‌کند. سنگر سازی، درگیری با پلیس ضدشورش، اشغال مناطق، غارت مراکز خرید وآزادی شهر قبل از رسیدن ارتش از اهداف بازی به شمار می روند. Bloc by Bloc دارای برنامه های پنهان، استراتژی عمیق، کنترل منطقه، توانایی های نامتقارن بازیکن، و روشی ویژه برای ایجاد تصادفی میلیاردها طرح منحصر به فرد شهری است. Bloc by Bloc را نیز می توان در حالت کاملاً مشارکتی بازی کرد!

بلوک

نتیجه

بازی های مشارکتی تضاد خوبی با بازی های رقابتی دارند. آن ها بازیکنان را به تعامل اجتماعی و تفکر استراتژیک جمعی وادار کرده و اگر خائنینی در بازی باشند کمی تنش را نیز به بازی اضافه می کند. اتحاد و همدلی قطعا رمز پیروزی در این بازی ها محسوب می شود.

به امید پیروزی همیشگی شما، در بازی زندگی!!

مترجم: مریم قاسمیه

منابع:

www.mykindofmeeple.com

www.kickstarter.com                  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا