مافیایی های محبوب و دوستان در 2021

اگر به دنبال یک بازی استنتاجی هستید، این مطلب را از دست ندهید.

بازی های استنتاجی بازی هایی هستند که در آن بازیکن می بایستی از میان اطلاعات موجود در بازی به نتیجه گیری بپردازد. این بازی ها بسیار متنوع هستند و شامل انواع گوناگون استدلال منطقی می شوند.

استنتاجی های کلاسیک

بازی هایی با مکانیزم موش و گربه مانند بازی Scotland Yard بازی هایی هستند که در آن بازیکنان با استفاده از یک سری مشاهدات و اظهارات صادقانه از جانب بازیکنان دیگر، امکانات را محدودتر کرده و حریف دائما در حال حرکت را در موقعیت مناسب میگیرند.

استنتاجی های حذفی

در این بازی ها مانند Clue از بازیکن انتظار می رود تا با حذف یک سری امکان از میان لیست بلند بالایی از احتمالات، به نتیجه ی درست برسد. در بازی هایی مثل Werewolf ، بازیکنان باید بر اساس شواهدات و صحبت های دیگر بازیکنان که ممکن است صادقانه هم نباشد از میان 2 یا 3 انتخاب یکی را برگزینند . از دیگر بازی های این دسته می توان به Zendo اشاره کرد که بازیکنان با استفاده از استنباط قیاسی بایستی یک قانون کلی را از مجموعه ای از احتمالات استخراج نمایند.

استنتاجی های مدرن

این دسته از بازی ها که این روزها از محبوبیت ویژه ای برخوردار شده اند و به بازی های مافیایی معروفند، شامل نقش های مخفی و بلوف زنی های فراوانند.

بازی های زیر از مقایسه 1031 عنوان بازی در این ژانر انتخاب شده اند:

1.Codenames (کدنیمز) 

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

   1.jpg2.jpg

در بازی فکری Codenames (کلمات رمز)، دو تیم در تلاش هستند، تا زودتر از رقیب، تمام مأمورهای مخفی خود را شناسایی کنند. سرپرست تیم‌ها، رمزهایی تک‌واژه‌ای را اعلام کرده، تا هم‌تیمی‌هایشان به کمک آن، تعدادی از کلمات روی میز را شناسایی کنند. در بازی رومیزی کدنیمز، هر تیم تلاش می‌کند تا کلماتی را که هم‌رنگ تیم‌شان است پیدا کند، و از یافتن رنگ‌های مربوط به تیم مقابل اجتناب کند. ضمن این‌که هر دو تیم سعی می‌کنند تا به هیچ وجه با یکی از کارت‌ها که نشان‌دهنده‌ی قاتل است، مواجه نشوند.

این بازی از بازی های بسیار محبوب در دسته ی دورهمی است و به اشکال کلمات و تصاویر تولید شده است.

2. MicroMacro: crime city(میکرو ماکرو)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

3.jpg

شهر جنایت شامل 1۶ پرونده است که باید آنرا حل کنید. هر پرونده شامل تعدادی کارت است که از شما می خواهد چیزی را روی نقشه پیدا کنید یا جایی را که کسی رفته است کشف کنید یا در غیر این صورت اطلاعات مربوط به یک پرونده را فاش می کند. نقشه شهر به عنوان یک نقشه در زمان و همچنین مکان عمل می کند، بنابراین شما به طور معمول افراد را در چندین مکان، در خیابان‌ها و ساختمان‌ها پیدا می کنید. شما باید اتفاقات را جدا کنید، سرنخ ها را جمع کنید تا به جواب برسید، یا اینکه فقط کارت شروع در پرونده را بخوانید و سعی کنید همه اتفاقاتی را که افتاده، برای خودتان کشف کنید.

این بازی به تازگی جوایز بسیاری از آن خود کرده است.

3. Love Letter (نامه ی عاشقانه)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

4.jpg

در پی دستگیری ملکه ماریانا، به‌جرم خیانت به مملکت، هیچ‌کس به‌اندازه‌ی دختر او، شاه‌دخت آنت غصه‌دار نیست! خواستگاران، از گوشه و کنار دولت‌شهر تلاش می‌کنند تا با اظهار عشق به آنت، غصه‌ی او را التیام داده و او را به زندگی بازگردانند. شما، یکی‌از این خواستگارانید و تلاش می‌کنید تا نامه‌ی عاشقانه‌ی خود را به شاه‌دخت برسانید! از بخت بد، شاه‌دخت، خود را در اتاقی در کاخ، محبوس کرده و شما برای رساندن پیغام‌تان باید به واسطه‌ها اعتماد کنید!
در طول بازی، شما یک کارت مخفی در دست خود دارید. این کارت، نشانگر فردی است که پیغام عشق شما را برای شاه‌دخت خواهد برد. بکوشید تا در پایان روز، نامه‌ی عاشقانه‌ی شما در دست نزدیک‌ترین فرد به شاه‌دخت باشد؛ بدین‌ترتیب زودتر از سایر نامه‌ها، به‌دست شاه‌دخت خواهد رسید!

4. Decrypto (دکریپتو)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

 

5.jpg

در دکریپتو یا رمزشکن، بازیکنان در قالب 2 تیم با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و اعضای هر تیم سعی می‌کنند پیام‌هایی را که از طرف هم‌‌تیمی‌شان دریافت می‌کنند، رمزگشایی کنند درحالی‌که هر لحظه ممکن است پیام‌های آن‌ها، به چنگِ رمزشکنانِ رقیب بیفتد! هر تیم، تابلویی با 4 کارت واژه، از شماره‌ی 1 تا شماره‌ی 4 مربوط به خود دارد؛ همه‌ی اعضای تیم می‌توانند این تابلو و این 4 واژه را ببینند ولی اعضای تیم رقیب به‌هیچ‌وجه نباید این واژه‌ها را ببینند. در هر نوبت، یکی از اعضای تیم، کارتی می‌کشد که 3 رقم از ارقام 1 تا 4، روی آن نوشته شده؛ بازیکن باید با دادن سرنخ‌هایی خاص، کد (عدد سه‌رقمی روی کارت) را به هم‌تیمی‌هایش برساند. 

5. Secret Hitler (راز هیتلر)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

6.jpg

در این بازی به هر بازیکن به صورت مخفیانه یکی از نقش‌ها اختصاص می‌یابد: لیبرال، فاشیست، یا هیتلر. لیبرال‌ها اکثریت را در اختیار دارند ولی با این حال آنها نمی‌دانند که هر فردی چه نقشی دارد. فاشیستها باید با کارشکنی‌های مخفیانه و پنهان نگه‌داشتن هویت خود به هدف خود دست پیدا کنند. هیتلر هم عضوی از فاشیست‌ها است و فاشیست‌ها هویت او را از ابتدای بازی می‌دانند، اما هیتلر هویت فاشیست‌ها را نمی‌داند و باید تلاش کند تا آنها را پیدا کند و با آنها هم دست شود.
6. Avalon (اولون)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

7.jpg

حکایت اولون، حکایت وفاداری محرمانه است.در این بازی نقش مخفی، بازیکنان، یا یاران و خدمتگزاران وفادار آرتور هستند و برای لشگر نیکی می‌جنگند یا سرسپردگان موردرد و سپاهیان پلیدی‌اند. نیکی، با موفقیت در 3 مأموریت (مأموریت‌هایی در جست‌وجوی آرتور)، به پیروزی خواهد رسید و پلیدی، در صورتی به پیروزی خواهد رسید که 3 مأموریت به شکست بینجامند! سپاه شر همچنین با کشتن مرلین در پایان بازی یا در صورتی که هیچ گروهی برای انجام مأموریت تشکیل نشود نیز پیروز خواهد شد!

7. Werewolf (گرگینه ی یک شبه)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

8.jpg

گرگینه یک شبه یک بازی مافیایی سریع است. در گرگینه یک شبه هر بازیکن یا نقش روستایی را دارد یا گرگینه و یا یکی از 10 شخصیت دیگری که ویژگی های مخصوص به خود را دارند. بر عهده شما است که دست کم یکی از گرگینه ها را پیدا کنید و او را بکشید تا برنده ی بازی شوید… البته اگر خودتان یکی از گرگینه ها نباشید!
8. Werewords (وِرووردز)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

9.jpg

در بازی فکری «WereWords»، بازیکنان تلاش می‌کنند با پرسیدنِ سوالاتی که جواب‌شان «بله» یا «نه» است، کلمه‌ای پنهانی را حدس بزنند. پیش از آن‌که زمان به پایان برسد، واژه‌ی جادویی را حدس زده و برنده‌ی بازی شوید! البته یکی از شما، یک «گرگینه» است که نه‌تنها در کارِ شما اختلال ایجاد می‌کند بلکه واژه‌ی جادویی را نیز می‌داند! اگر نتوانستید واژه‌ی جادویی را پیدا کنید، شانسِ خود را برای پیدا کردنِ «گرگینه» امتحان کنید!
یک «غیب‌گو» در پیدا کردنِ واژه‌ی جادویی به شما کمک خواهد کرد امّا او نباید آشکارا عمل کند زیرا اگر «گرگینه» او را پیدا کند، «گرگینه» بازی را خواهد بُرد! 

9. The Resistance (مقاومت)

10.png

مقاومت یک بازی حزبی است. مقاومت از مافیا/گرگینه الهام گرفته شده است ، اما در مکانیک اصلی منحصر به فرد است، که منابع تصمیمات آگاهانه را افزایش می دهد، تعامل بازیکنان را تشدید می کند و حذف بازیکن ندارد.

10. Insider

11.jpg

در این بازی نقش مخفی بازیکنان تلاش می کنند تا کلمه درست را حدس بزنند. استاد، خودی و عوام نقش های بازی هستند که بازیکنان را به 3 گروه تقسیم می کنند. خودی که از کلمه آگاه است تلاش می کند تا به طور نامحسوس عوام را به سمت کلمه درست راهنمایی نماید.

11.When I Dream

12.png

در ابتدای هر دور از این بازی، یکی از بازیکنان نقش رویاپرداز را برعهده می گیرد و ماسکی پارچه ای به صورت می زند. سایر بازیکنان به سه دسته ی ارواح خوب، بد و حقه باز تقسیم می شوند. در نهایت این رویا پرداز است که با راهنمایی این بازیکنان باید رویای درست را حدس بزند.

12. Chronicles of Crime

12.jpg

در این بازی مشارکتی بازیکنان به حل معماهای جنایی متفاوتی می پردازند. این بازی ترکیبی از بردگیم، اپلیکیشن و واقعیت مجازیست. در حقیقت بازیکنان با استفاده از اپلیکیشن بازی، سناریوی مورد علاقه ی خود را انتخاب کرده و تلاش می کنند در کمترین زمان قاتل را پیدا کنند.

13. Bang(the dice game) (بنگ نسخه ی تاسی)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

13.jpg

در شروع بازی، هر بازیکن کارتی دریافت می‌کند که او را به‌طور مخفی در یکی از تیم‌ها قرار می‌دهد: کلانتر و معاون‌هایش، قانون‌شکن‌ها و خائن. کلانتر و معاون‌هایش باید تمام قانون‌شکن‌ها را از بین ببرند، قانون‌شکن‌ها در صورتی برنده می‌شوند که کلانتر کشته شود و هدف خائن این است که آخرین بازیکن زنده در بازی باشد.

14. Coup (کودتا)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

14.jpg

در کودتا هر کدام از بازیکنان به صورت مخفیانه 2 کارت دریافت می کنند که به آن ها این امکان را می دهد تا با استفاده از قابلیت های شخصیت های خود و همچنین بلوف زنی، از نفوذ سایر بازیکنان جلوگیری کرده و برعلیه آن ها کودتا کنند. در این بازی سراسر بلوف زنی و پر ریسک شخصیت شناسی حرف اول را می زند.

15. Spy fall (اسپای فال)

برای خرید و دریافت اطلاعات بیشتر (اینجا) کلیک کنید.

15.jpg

در این بازی، همه ی بازیکنان جز 1 نفر کارت مکانی مشخص را انتخاب کرده و شروع به سوال پرسیدن از یکدیگر در مورد آن مکان می کنند ولی یکی از بازیکنان جاسوس است و نمی داند که سایرین چه مکانی را در دست دارند، پس باید خوب به سوال و جواب ها گوش کند و اگر از خودش سوالی شد هوشمندانه و غیر مستقیم به گونه ای پاسخ دهد که شناسایی نشود.

ترجمه و گردآوری: مریم قاسمیه

منابع: www.boardgame.tips.com

www.boardgamegeek.com      

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا