کرونا، بازی جدید کودکان ایتالیایی

“دوباره تاس بریز تا برای همسایت خرید کنی.”

“اگر بدون ماسک بری بیرون باید یک خانه به عقب برگردی.”

اینها گوشه ای از قوانین بازی جدید کروناست که این روزها کودکان ایتالیایی را سرگرم کرده است.

بازی کووید

به تازگی گروهی از دانشجویان دانشگاه LUMSA رُم، در ایتالیا، به طراحی بردگیم جدیدی به نام “غاز در قرنطینه” پرداخته اند که در این بازی دستورالعمل های بهداشتی و رفتارهای درست و نادرست در برخورد با ویروس کرونا تعیین کننده ی برد و باخت بازیکنان است.

در این بازی، بازیکنان باید مسیری را از اولین روز قرنطینه تا خط انتهایی که شکست دادن ویروس می باشد طی کرده و بتوانند دستورالعمل ها و قوانین را به طور صحیح اجرا نمایند.

پروفسور بِنِوِن (Benevene)، روانشناس از دانشگاه LUMSA ،که با کمک 3 نفر از دانشجویان خود به طراحی این بازی پرداخته است معتقد است که با این روش کودکان می توانند راه درست مواجهه با ویروس را از طریق بازی آموزش ببینند.

به نظر می آید در ایتالیا استقبال خوبی از این بازی صورت گرفته و وزارت بهداشت این کشور، این بازی را به عنوان یک منبع باارزش آموزش معرفی کرده است.

در این بازی که به صورت رایگان قابل دانلود است، علاوه بر آخرین توصیه های بهداشتی، پیشنهاداتی نیز برای سرگرم شدن در قرنطینه مطرح شده است.

به گفته ی پروفسور بنون، این بازی برای تمام سنین مناسب است و علاوه بر کودکان بزرگترها نیز می توانند از آن لذت ببرند.

پخت نان، آشپزی با خانواده، تشویق کادر درمان و فیلم دیدن به همراه یک دوست در تماس تصویری از سرگرمی هاییست که این بازی پیشنهاد می دهد.

پروفسور بنون می گوید: “با تعویق کلاس ها، دانشجویانم با من تماس گرفتند و جویای راه حلی برای کمک در این شرایط سخت شدند. این بازی در حقیقت مشارکت آن ها در بهبود شرایط این روزهای دشوار است.”

برخی کارهای غلط در بازی، مانند بیرون بردن حیوانات خانوادگی و یا خرید رفتن به همراه خانواده موجب عقبگرد بازیکنان می شود.

هدف اصلی بازی، آموزش کودکان است تا بتوانند مشارکت درستی در این شرایط داشته باشند.

استقبال از بازی خیلی خوب بوده است و بسیاری از والدین از ایجاد چنین امکانی برای فرزندانشان راضی به نظر می رسند.

کودکان مجبور به پذیرش چنین شرایطی هستند واین ماجرا آن ها را از تعامل با همسن و سالانشان محروم کرده است. ولی این بازی که به صورت آنلاین نیز قابل انجام است به کودکان اجازه می دهد تا باز هم با یکدیگر بازی کنند.

طراحی بازی از طریق یک همفکری در پیام رسان واتساپ جالب به نظر می رسد و این گروه هم اکنون مشغول کار برروی یک بازی پیچیده تر به نام مونوپولی قرنطینه هستند.

منبع: www.euractiv.com

مترجم: مریم قاسمیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا