آیا Century: Spice Road را می توان Splendor شماره 2 نامید؟

در سال 2014 میلادی، وقتی بازی اسپلندور(Splendor) به بازار آمد، به یک باره تمام جوایز و تحسین ها را از آن خود نمود. این بازی زیبا با داشتن قوانین آسان، موفقیت سریعی را از آن خود کرد و همراه بازی Ticket to Ride توجه بسیاری از افراد، با هر نوع سلیقه ای را به خود جلب کرد.

Century: Spice Road همانند اسپلندور (Splendor) دارای مکانیزم های set collection و engine building بوده و یک بازی روان با مدت زمانی معقول می باشد. ژتون های محکم و زیبا، مهره های مکعبی با اندازه ی استاندارد و کارت های خوش دست، همگی یک بازی پیش رونده را می سازند.

این بازی هم مانند اسپلندور (Splendor) تم بازرگانی و فروش کالا در بازار را دارد. بازیکنان با دو کارت اساسی آغاز کرده و یا کالایی را دریافت می کنند و یا به معامله می پردازند که شامل 4 نوع عمل می باشد: کارت کشیدن، یک کارت از دست خود را بازی کردن، معامله ی منابع، برای به دست آوردن توکن های پیروزی و یا استراحت کردن که به بازیکن اجازه می دهد کارت های بازی کرده ی خود را بازگرداند.

کارت ها سه حالت دارند: منابع، ارتقا و معامله. اگر کارت منابع را بازی کنید آن ها را به دست می آورید.اگر کارت ارتقا یا معامله را بازی کنید، منابع خود را معامله می کنید. وقتی یک کارت را بازی می کنید دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت مگر آن که استراحت را در نوبت خود انتخاب نمایید.

بازی SPICE ROAD

هر دو بازی بسیار جذاب پیش می روند. بعد از گذشت چند نوبت، هیجان در بازیکنان چنان شدت می گیرد که هر یک از بازیکنان می خواهند تاثیرگذارترین، در جمع باشند و نسبت به رقبا معاملات بهتری را انجام دهند. در بردگیم Splendor قابلیت ذخیره ی کارت وجود دارد اما در بازی رومیزی Century: Spice Road اگر خواهان کارتی هستید می بایستی آن را از طریق بازی هوشمندانه، با کارت ها به دست آورید.

هر دو بازی فکری تقریباً با سرعت یکسان پیش می روند ولی لحظاتی از بازی پیش می آیند که بازیکنان بایستی به میزان ریسک و امتیاز خود اندیشده و از بین حرکات ممکن موجود، بهترین را انتخاب نمایند.

شانس در این بازی ها بی تاثیر نبوده و ترکیب کارت های ممکن در دست هر بازیکن می تواند کار دیگر بازیکنان را سخت نماید. در صورتیکه دست بازیکنی خیلی هم خوب نباشد او این شانس را دارد که با ذخیره کردن مکعب های درست، شانس پیروزی خود را افزایش دهد. در حقیقت ساختار هر دو بردگیم به گونه ای سریع پیش می رود که بازیکنان در هر حالتی راهی برای پیروزی خود پیدا کنند.

در حالیکه بازی رومیزی century: Spice Road بر مبنای اصول اولیه ی Splendor طراحی شده است ولی برخی از قوانین آن در عین سادگی از عمق بیشتری برخوردار است.

SPICE ROAD

مترجم: مریم قاسمیه

منبع: www.geekandsudry.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا