سبک آمریکایی،سبک اروپایی تفاوت در چیست؟

وقتی وارد دنیای بردگیم ها می شوید، اصطلاحاتی به گوشتان می خورد که حاکی از تفاوت آن ها در سبک بازی است. پس آشنایی با این اصطلاحات و اسامی کمک زیادی به انتخاب شما خواهد کرد.

اصطلاحاتی که در این مطلب به آن پرداخته می شود شامل آمریکایی (Ameritrash,American) ،اروپایی (euro style,euro game) و بازار انبوه (Mass Market) می باشد. ممکن است در مواردی این دو سبک با هم ترکیب شوند یا در مقابل هم قرار بگیرند، ولی اگر بدانید که هر کدام چه ویژگی هایی دارند،می توانید در هنگام خرید، انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه تعاریفی از این سبک ها ارائه می گردد، ولی همیشه در نظر داشته باشد که در بسیاری ازموارد دو سبک آمریکایی و اروپایی به صورت ترکیبی در طراحی یک بازی نقش آفرینی می کنند.

Mass Market

این نوع بازی ها همان هایی هستند که بیشتر ما در مورد آن ها یا شنیده ایم و یا بازی کرده ایم مانند: Monopoly ,Clue ،Life. همچنین تعداد زیادی از انواع بازی در بازار موجود است که یا تبلیغاتی هستند و یا در راستای یک برنامه تلویزیونی مشهور تولید شده اند و در این دسته قرار می گیرند.

بازی های سبک آمریکایی و اروپایی

در حقیقت واژه Mass Market به بازاریابی یک بازی اشاره دارد تا سبک طراحی آن. این نوع از بازی ها در فروشگاه های محلی پیدا می شوند و به راحتی قابل تشخیص هستند. در این بازی ها قوانین، به صورت کلی مطرح شده و بسیار آسان هستند. اصطلاح Mass Market از این جهت به این نوع از بازی ها اتلاق می گردد، چرا که آن ها به تعداد بسیار زیاد تولید می شوند تا سوددهی خوبی داشته باشند.

Ameritrash/Thematic

واژه تماتیک یا موضوعی برای این نوع از بازی مناسب به نظر می رسد. سبک آمریکایی بردگیم ها بیشتر بر روی یک موضوع متمرکز هستند، به طور مثال ایجاد یک امپراطوری فضایی و یا جنگیدن با زامبی ها در زیر زمین و با اسلحه های جادویی. در حقیقت تنوع موضوعی این بازی ها بسیار زیاد است.

از آنجاییکه در این مدل از بازی ها تلاش، بر حفظ یک تم یا موضوع می باشد، قوانین بازی تا حد زیادی نسبت به بردگیم های اروپایی پیچیده ترهستند. البته این حرف در مورد همه بازی ها صدق نمی کند و همچنان بازی های تماتیکی وجود دارند که قوانین ساده ای دارند. در حقیقت قوانین با این هدف نوشته شده اند که احساس پیشبرد یک سناریو در بازی را به بازیکنان منتقل کنند.

معمولا (نه همیشه)، بردگیم های آمریکایی بازیکنان را در یک مبارزه قرار می دهند و اغلب (نه همیشه)، تاس یا ابزار دیگری در بازی وجود دارد تا شانس را به آن اضافه کند.

board

این نوع بردگیم ها اغلب دارای سناریو های تاکتیکی هستند، به طوری که جایگیری مهره ها روی صفحه مهم بوده و قوانینی برای حرکت در صفحه وجود دارد.

در سبک آمریکایی هر یک از بازیکنان در صفحه، از قدرت های ویژه ای برخوردار هستند. به این نوع از بازی، نامتقارن هم می گویند چرا که بازیکنان در شرایط نابرابر، بازی را آغاز می کنند و هرکدام در صفحه، فرد یا نژاد خاصی را نمایش می دهند. معمولا دفترچه راهنما و یا کارت های بازی از طراحی جذابی برخوردار هستند تا به زیبایی بازی بیفزایند.همچنین در اغلب این بازیها شخصیت های مینیاتوری همراه با تصاویری با جزئیات کامل از کاراکترها به جای مکعب ها، آدمک ها و مهره های ساده دیده می شوند.

Wargames و Miniatures games از زیر مجموعه های بردگیم های سبک آمریکایی به حساب می آیند. این بازی ها دارای جزئیات و قوانین پیچیده ای هستند که نبرد را با کاراکترهای رنگی پیش می برد.

طرفداران بردگیم های آمریکایی عاشق تم جذاب، فضای ارتباطی بازی و تجربه همه جانبه آن هستند. این بازی ها داستان هایی را تعریف می کنند که اغلب تکرار شده و برای مدت طولانی به خاطر سپرده می شوند.

کسانی که سبک آمریکایی را دوست ندارند معتقدند که این بردگیم ها زمخت، پیچیده و بسیار طولانی هستند.

Twilight Imperium ,Last Night on Earth ,Battlestar Galactica ,Cosmic Encounter از نمونه بردگیم های آمریکایی به شمار می روند.

بازی های سبک آمریکایی

Eurostyle/Eurogame

شاید بتوان این سبک را نوعی تجدید حیات بردگیم ها به عنوان سرگرمی بزرگسالان دانست. Settlers of Catan که در سال 1995 به بازار آمد به سرعت در سراسر دنیا به شهرت رسید. این بازی به مردم نشان داد که یک بردگیم می تواند جالب، چالش برانگیز، استراتژیک و همچنان ساده برای خانواده ها و بازیکنان غیرحرفه ای باشد. شاید این بازی اولین بازی نبود، ولی بردگیم های قبل از آن تا حدی برای عامه مردم سخت بودند.

بردگیم های اروپایی تمرکز بر ایجاد مکانیزم های سفت و سختی دارند که باعث کارکردن بازی مانند یک ماشین روغنکاری شده دارد. این مکانیزم ها معمولا دارای سیستمی کوچک و جامع هستند که به راحتی هم قابل یادگیری هستند (البته قابل ذکر است که تعداد کمی از بردگیم های اروپایی هستند که قوانین پیچیده ای دارند).

euro game

ابزاری که بالا برنده شانس در بازی باشد مانند تاس ریختن، اغلب به طور کامل از بازی حذف شده اند. اگر هم ابزاری مانند تاس در بازی استفاده شود به گونه ای به کار گرفته می شود که قانون “هرچه عدد بالاتری بیاوری برنده ای و هرچه کمتر بیاوری بازنده ای” را، دخیل نمی کند و در عوض میزان اطلاعات بازیکنان و انتخاب های آن ها در بازی پررنگ باشد.

بسیاری از بردگیم های این سبک بر اقتصاد تمرکز دارند: تلاش برای درآمد مالی بیشتر و یا ساخت روستا، شهروقلمرو با بیشترین تاثیرگذاری. با تمرکز بر قوانین ساده تر، این بازی ها دارای تم ساده تری بوده ومکانیزم های بازی لزوما القاکننده تم بازی نیستند.

تعامل بازیکنان اغلب محدود بوده و بازی صلح آمیزتر از حالت نبرد یا مواجهه مستقیم می باشد. در بسیاری از موارد، تنها تعامل صحیح زمانیست که یک بازیکن سایر بازیکنان را از قدرت یا حرکت خاصی محروم می کند. در غیر اینصورت بازیکنان بر ساختن موثرترین سیستم برای گرفتن بیشترین امتیاز نسبت به بازیکنان دیگر در پایان بازی تمرکز دارند تا ایجاد مانع برای دیگر بازیکنان.

بردگیم های سبک اروپایی معمولا از اجزای انتزاعی تری مانند مکعب ها و آدمک ها و یا حتی توکن های چوبی به جای کاراکترهای مینیاتوری برخوردارند. این بازی ها همچنین اهداف و سیستم امتیازدهی انتزاعی داشته  و بیشتر بر توکن های امتیاز وابسته هستند.

در این سبک، بازیکنان در ابتدای بازی از جایگاهی برابر برخوردار بوده و مسیرهای موجود در بازی امکان انتخاب توانایی های اضافی را به بازیکنان می دهد. بردگیم های اروپایی به سختی در تلاشند تا شانس دسترسی بازیکنان به استراتژی ها برابر باشد.

در حقیقت طرفداران سبک اروپایی بردگیم ها، سیستم ساده و یکپارچه تر قوانین بازی را ترجیح داده و علاقه ای برای به خاطر سپردن حجم زیاد قوانین ندارند. آنچه مورد علاقه این بازیکنان است چالش خلق سیستم های موثر درطول بازیست.

منتقدان این نوع از بردگیم ها معتقدند که این مدل بازی ها به دلیل نداشتن تم مشخص خیلی به یکدیگر شبیه بوده و خشک و کسل کننده هستند.

Settlers of Catan ,Agricola ,Carcassonne ,Dominion ,Puerto Rico از نمونه بردگیم های سبک اروپایی به شمار می روند.

 بازی های سبک اروپایی

نتیجه گیری

مطالب این مقاله در جهت کمک به شما برای داشتن درکی بهتر از این اصطلاحات در حوزه بازی بود. همان طور که می دانید انواع متعددی از بردگیم وجود دارد که در بسیاری از آن ها این دو سبک با هم ترکیب شده اند. با دانستن ویژگی های هر یک می توانید بهتر تصمیم بگیرید که کدامیک را ترجیح می دهید و کدامیک ارزش هزینه کردن را دارد. اما بهتر است هیچ بازی را از سبک آن قضاوت نکنید زیراکه در هر دو سبک، تعداد زیادی بازی بسیار جذاب وجود دارد که هر کدام طرفداران خودشان را دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا