بهترین بازی های گروهی ژانر مافیا

نمی دانم شما این ژانر را چه می نامید، شاید استنتاج اجتماعی یا هویت پنهان، به هر حال در این ژانر ماجراجویانه بازیکنان همواره در تلاشند تا با فریب سایرین به پیروزی دست پیدا کنند. گروهی از بازیکنان به طور تصادفی خائن ‌هایی هستند که در جمع بازیکنان به فریب دادن آن ها می پردازند و همواره تلاش می کنند تا به اهداف پلید خود برسند.

این ژانر از بازی‌های گروهی، فوق العاده هستند به شرط آن که بیش از حد پیچیده نشوند. در این نوع از بازی‌ها، تعدادی از بازیکنان در مدتی کوتاه متعهد می شوند تا با یکدیگر متحد باشند. حال با امکان انتخاب ده‌ها کاراکتر مخفی،کدامیک برای شما جذاب تر است؟

آنچه در زیرمشاهده می کنید بهترین های تم مافیا هستند:

10. Mafia: Vendetta (مافیا:  وندِتا)

 mafia

تعداد بازیکنان: متغیر(حداقل5)

مدت بازی: متغیر(برای بیشتر بازیکنان طولانی)

Mafia (مافیا) اولین بازی ازاین ژانر به حساب می آید و هنوز هم برتری‌هایی نسبت به همتایان خود دارد. این بازی تم سرگرم کننده ای دارد. یکی از بازیکنان نقش گانگستری را بر عهده می گیرد که در فاز شب بازی، دیگران را می کشد. شهروندان مطیع قانون، رای می دهند که چه کسی را در فاز روز بازی، اعدام کنند ودکترها می توانند هر شب جان یک نفر را نجات دهند و پلیس ها سرنخ هایی در مورد هویت بازیکنان به دست می آورند.

مسلما اگر در این بازی زود کشته شوید دیگر خیلی هم جذاب نخواهد بود، چرا که باید به انتظار بنشینید، ولی با کم کردن تعداد بازیکنان، مدت زمان بازی کوتاه تر شده و انتظار زود به پایان می رسد. همچنین یکی از بازیکنان بایستی نقش راوی یا مدیر را بازی کند که مشخص کننده حرکات می‌باشد. این نقش، بسیار پرکار است، به خصوص اگر راوی خلاقی باشد.

این بازی با یک دست ورق معمولی پاسورهم قابل انجام است، به طوری که مثلا آس های سیاه را در نقش اعضای مافیا قرار دهید و بی بی دل را دکتر و…

9. Shadows over Camelot (سایه ها بر فراز کملوت)

 سایه ها بر فراز کملوت shadows over camelot

تعداد بازیکنان: 3-7

مدت بازی: 60-90 دقیقه

این بازی بدون شک از سنگین‌ترین‌های این روزهاست و اگر شما یک بازیکن معمولی هستید و به دنبال بازی های طولانی نیستید، سراغ این بازی نروید. به هر حال بازی Shadows over Camelot  نسبت به بازی‌های دیگر این ژانر با تعداد کمتری بازیکن قابل انجام است و دینامیک بازی به شکلی‌ است که شاید خائنی در بازی باشد و شما را فریب دهد.

شما در نوبت خود بایستی تعداد زیادی حرکات قهرمانانه در جهت پیروزی تیم مثبت انجام دهید، همچنین باید یکی از سه عمل تحریک کننده شیطانی را انجام دهید تا Camelot را به دفاع کردن تحریک کنید. (بر فرض اینکه شما خود خائن نباشید)، همواره باید مشکوک باشید که آیا متحدان شما همان‌هایی هستند که ادعا می کنند. به علاوه، حتی با پیدا شدن خائن هم ممکن است او با بالا نگه داشتن امتیازاتش پیروز شود. اساسا اگر به دنبال ترکیب یک بازی استراتژیک، مشارکتی و مافیایی هستید، این بازی یک انتخاب عالی می باشد.

8. Love Letter (نامه عاشقانه)

love letter

تعداد بازیکنان: 2-4

مدت بازی: 20 دقیقه

با ایجاد یک چالش برای حافظه همراه با فریب و ریسک، Love Letter انتخابی بسیار خوب برای گروه های کوچکتری از بازیکنان است. شما یک کارت را کشیده و آن را بازی می کنید (کارت‌ها، کاراکترهای متفاوتی را نشان می دهند). در هر نوبت، هدف، تاثیرگذاری بر شاهزاده (وجلوگیری از پیغام های حریفان) خواهد بود، و در این روند شما می‌توانید حدس بزنید که رقبای شما دارای چه کارت هایی هستند.

کارت‌های قوی‌تر پیغام شما را به شاهزاده نزدیکتر می کنند اما اشخاص ضعیف تر معمولا توانایی‌های قدرتمندی در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید رقیبان را از دُور خارج کنید، چرا که استراتژی های بسیار متنوعی را دارا هستند. این پکیج به علاوه تعداد بازیکن کمتر، انتخاب خوبی برای بازی در سفرهم خواهد بود.

7. A Fake Artist Goes to New York (یک هنرمند تقلبی به نیویورک میرود)

fake Artist

تعداد بازیکنان: 5-10

مدت بازی: 20 دقیقه

طراح ژاپنی این بازی تم مافیا را با نقاشی ترکیب کرده است تا یک بازی هیجان انگیز و خنده دار را ارائه دهد. اگر شما از بازی هایی مانند Talestrations لذت می‌برید، بازی A Fake Artist هم می‌تواند یک بازی لذت بخش خانوادگی باشد به خصوص اگر با بچه ها بازی کنید.

بازیکنان به نوبت بر روی تخته وایت بردی مشترک، قسمتی از یک سرنخ اشتراکی را می‌کشند. یکی از بازیکنان نقاش تقلبی است و دیگران نمی‌دانند که موضوع چیست. آنها باید از روی آنچه که قبلا روی تخته کشیده شده استنباط کرده و نتیجه گیری کنند. در عین حال نقاشان واقعی تمام تلاش خود را می کنند تا تقلبی به نظر نرسند، اما بدون آشکار شدن کامل موضوع این کار بسیار سخت است. اگر مثل من نقاش خوبی نیستید اصلا نگران نباشید چرا که همین موضوع بازی را سرگرم کننده‌ تر هم می کند.

6. Witch Hunt (شکارچی جادورگر)

witchunt بازی

تعداد بازیکنان:7-22

مدت بازی:30-90 دقیقه

در حالیکه بازی‌های دیگر برای گروه‌های کوچک می توانند بسیار جذاب باشند، بازی Witch Hunt  برای گروه‌های بزرگ طراحی شده است و برای مهمانی‌ها بسیار مناسب است. مانند بازی مافیا، یک گروه مخفی از جادوگران در هر دور از بازی به قتل شهروندان می پردازند. چیزی که این بازی را از بازی های دیگر متمایز می‌کند، آن است که کسانی که در طول بازی کشته می‌شوند باز هم می‌ توانند به بازی ادامه دهند و از آن لذت ببرند.

به علاوه، بازیکنان (شامل جادوگران) قدرت‌های مخصوصی دارند که به بازی تنوع زیادی می‌بخشد و به شما اجازه می‌دهد تا بازی را با استراتژی های مختلفی پیش ببرید. این بازی یکی از بهترین های این تم است که هنوز بعد از بارها بازی کردن از آن لذت می‌برم.

5. Crossfire

 Crossfire

تعداد بازیکنان: 5-10 نفر

مدت بازی: 5-10 دقیقه

این بازی که در دنیای Specter Ops طراحی شده است، بازیکنان را به دو تیم تقسیم می کند. یک تیم تلاش می کند یک VIP را ترور کند در حالیکه تیم مقابل سعی دارد از کار آنها جلوگیری کند. هویت افراد مخفی‌ است ولی در شروع بازی شما می توانید با نگاه کردن به کارت نفر سمت چپ خود اطلاعات اندکی از هویت افراد به دست آورید و کاملا بدون سرنخ، بازی را آغاز نکنید.

سپس در عرض 3 دقیقه، بازیکنان مهلت دارند با بحث یا فریب، شخصیتی را که ادعا می کنند به دیگران ثابت کنند. پس از پایان وقت، با انگشت خود به عنوان اسلحه یک بازیکن را به دلخواه نشانه می‌گیرند. سپس شلیک‌ها صورت می‌گیرد و برندگان مشخص می‌شوند. با وجود کاراکتر‌های بسیار متنوع، بازی چنان گسترده است که این کار اصلا ساده نیست. بعضی از کاراکترها می خواهند مورد هدف واقع شوند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از خود دفاع کنند تا کسی را هدف قرار دهند.

با وجود زمان کم ،سرعت بالای بازی، حالات متفاوت، و کاراکترهای متنوع که به تعادل نیروی تیم ها کمک می کنند، Crossfire انتخابی بسیار عالی برای برای ورود بازیکنان جدید به بازی می‌باشد.

4. Coup: Reformation (کودتا: اصلاحات)

coup reformation

تعداد بازیکنان:2-10

مدت بازی:15 دقیقه

Coup (کودتا) یک بازی فوق العاده در این ژانر است. اما من شیفته Reformation expansion این بازی هستم که یک مکانیزم جدید تابعیت و چند نوع کاراکترجدید را به بازی اضافه می‌کند. هر کدام از بازیکنان 2 چهره مخفی دارند که هر کدام دارای توانایی های خاصی هستند و هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند حرکات متفاوتی را انجام دهد. اگرچه شما می‌توانید ادعای کاراکترهایی را کنید که صاحب آن نیستید، ولی این کار بسیار ریسکی است و رقبای شما می توانند با درست حدس زدن یکی از چهره های شما، آن را حذف کنند.

هدف شما باقی ماندن تا انتهای بازی و جمع آوری پول کافی برای به خدمت گرفتن تروریست‌هایی برای کودتا علیه رقبا است. با وجود تعداد متغیر بازیکنان، روند سریع بازی و توسعه  بسیار عالی، کودتا از بهترین بازی های این ژانرو پرفروشترین‌ها می باشد.

3. Secret Hitler

secret Hitler box

تعداد بازیکنان:5-10

مدت بازی:45 دقیقه

اگرچه این تم از بازی، خیلی مورد علاقه ام نیست ولی نمی توانم قدرت سرگرم کننده این بازی را در نظر نگیرم. در بازی Secret Hitler بازیکنان به طور تصادفی در نقش آزادی خواهان مبارز با هیتلر، فاشیست‌هایی که در خدمت هیتلر هستند و یا خود هیتلر بازی می کنند. در شروع بازی فاشیست‌ها، هویت خود را به یکدیگر آشکار می‌کنند و می‌فهمند چه کسی هیتلر است ولی هیتلر نمی‌داند که فاشیست‌ها کدام بازیکنان هستند.

به عبارت دیگر، لیبرال‌ها و هیتلر، هر دو باید مشخص کنند که متحدان واقعی‌شان به عنوان فاشیستها چه کسانی هستند که می‌خواهند با آن ها متحد شوند. همچنین دو نقش رییس جمهور و صدر اعظم، مشخص کننده آن است که در هر دور از بازی، لایحه‌ي چه حزبی پیروز خواهد بود. این بازی برای علاقمندان بازی The Resistance بسیار آشنا می باشد.

2. Ultimate Werewolf: Deluxe Edition

 werewolf

تعداد بازیکنان:5-75

مدت بازی:30 دقیقه(با توجه به تعداد بازیکنان افزایش می یابد)

بله، درست است این بازی قابلیت جا دادن 75 بازیکن را دارد ولی من به این نتیجه رسیده‌ام که بهترین حالت بازی با 10-20 بازیکن است. کارکرد Ultimate Werewolf مشابه بازی Mafia است. در این بازی عده ای گرگ صفت، در میان شهروندان بی گناه، مخفیانه زندگی می‌کنند و یک مدیر بی‌طرف حرکات بازی را قانون گذاری می‌کند. آن چه این بازی را از بازی‌های مشابه متمایز می‌کند، کیفیت بالای تولید، کاراکترهای ویژه‌تر، به معنای قدرت های شخصی خاص اعضای هر گروه می‌باشد.

بی شک با وجود فرم‌های مختلف مانند One Night Ultimate Werewolf (مناسب‌تر برای گروه های کوچکترکه خواستار بازی های سریعتر هستند)، Ultimate Werewolf Inquisition (هیچ حذفی نداشته و شهرهای مختلف قدرت‌های متفاوتی دارند) و Ultimate Werewolf Legacy (بازی طولانی تری که بازی های گذشته بر دور جدید تاثیرگذار خواهند بود)، این بازی از محبوبترین های این ژانر محسوب می شود.

werewords

محصول جدید این کمپانی در ژانر مشابه، بازی Werewords می‌باشد که برای 4-10 بازیکن طراحی شده است و در این بازی بازیکنان باید یک لغت سری را با پرسیدن سوالات “آری” یا “نه”حدس بزنند. در این بازی یک بازیکن در نقش گرگینه وجود دارد که برضد شما عمل کرده ولغت سری را می داند. اگر شما در وقت مقتضی لغت را حدس بزنید برنده خواهید بود ولی اگر هم موفق نشدید، با تشخیص گرگ در بازی می‌توانید برنده باشید.

برای کمک به شما یکی از بازیکنان نقش Seer را دارد که لغت را می‌داند ولی نباید طوری واضح بازی کند که با کمک به شما مشخص شود. اگر لغت، حدس زده شود، گرگ بازی می‌تواند با مشخص کردن Seer ، بازی را به نفع خود خاتمه دهد.

این بازی به وسیله یک اپلیکیشن iOS/Android بازی می‌شود که هزاران لغت در دسته‌بندی های مختلف و با درجه سختی متفاوت در اختیار می گذارد. بنابراین این بازی مناسب تمام افراد است.

 Werewords کاندیدای Spiel des Jahres 2019

برنده Golden Geek Party Game 2017

1. The Resistance: Avalon (گروه مقاومت: اولون)

 Avalon

تعداد بازیکنان:5-10

مدت بازی:20 دقیقه

The Resistance یک عنوان درخشان از این بازی است، اما من Avalon rendition را به خاطر تم اضافه شده به آن و مکانیزم اصلاح شده‌اش ترجیح می‌دهم. در این بازی بازیکنان هرگز نمی‌میرند و مانند بازی Mafia ریسک از دست دادن بازیکنان در همان مرحله اول وجود ندارد.

در همان ابتدا، بازیکنان یک نقش مخفی را برعهده می‌گیرند.آنها یا خدمتکار سلطنتی شاه آرتور می‌شوند و یا نوکر خیانتکار Mordred. بازیکنان به نوبت، تیم‌های مختلف را برای انجام ماموریت انتخاب می‌کنند و هر بازیکن انتخاب شده، مخفیانه یک کارت مثبت یا منفی را داخل استخر مشترک کارت‌ها می‌اندازد. سپس این کارت‌ها بر زده شده و آشکار می‌شوند. همه کارت‌های مثبت، یعنی تیم خوب یک قدم به پیروزی نزدیک‌تر است و یک کارت منفی، یک امتیاز به دشمن اضافه می کند.

یادگیری این بازی زمان زیادی نمی برد، هیچ کس حتی در بازی نمی‌میرد و قدرت‌های ویژه کاراکترها ارزش تکرار بیشمار بازی را دارد.

نویسنده: Jeremy Gill ،شیمیدان،منتقد و عاشق بردگیم

مترجم: مریم قاسمیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا