پشت بزرگ‌ترین میز بازی‌های فکری بنشینید!

تجربه‌ی مجازی دنیای بزرگ بازی‌های فکری

یکی از دغدغه‌های طرفداران بازی‌های فکری مدرن، ایجاد فرهنگ بازی بین خانواده، دوستان و اطرافیان است. هرچه علاقه‌ی افراد به بازی‌های فکری بیشتر شود، دورهمی‌های دوستانه از سمت موبایل و شبکه‌های اجتماعی به سمت فضایی سراسر شوخی، خنده و هیجان متمایل می‌شود. با شناخته‌تر شدن این بازی‌ها بین اطرافیان، می‌توان در فرصت‌های کوتاه کنار هم بودن، زمان را به جای آموزش قوانین بازی، به تجربه‌ی لذتبخش خود بازی اختصاص داد. یکی از پیش‌نیازهای مهم برای ایجاد این فرهنگ، در اختیار داشتن بازی، و تجربه‌ی آن توسط تازه‌واردهای دنیای بازی‌های فکری است. ‌می‌توان گفت مهم‌ترین مانع برای فراگیرتر شدن بازی‌ها، نبود شرایط مناسب برای آشنایی افراد با بازی‌هاست؛ زیرا به دلیل پیشرفت گسترده‌ی بازی‌های رومیزی در دهه‌ی اخیر، و تنوع گسترده‌ی بازی‌ها در سبک‌های مختلف، می‌توان برای تمام سلایق بازی مناسبی پیدا کرد، و در صورت ایجاد شرایطی مناسب برای تجربه‌ی بازی‌ها، قطعاً افراد تازه‌کار، با اشتیاق زیاد جذب خواهند شد. سایت BoardGameArena که به اختصار با نام BGA شناخته می‌شود، با فراهم کردن محیطی رایگان با دسترسی بسیار آسان، گام بلندی برای معرفی و توسعه‌ی بازی‌های فکری برداشته است. تجربه‌ی مجازی اما لذتبخش بردگیم های مختلف در این سایت، قطعاً افراد علاقه‌مند را برای تهیه‌ی نسخه‌ی فیزیکی بازی و جذاب‌تر کردن دورهمی‌های دوستانه‌ی خود ترغیب خواهد کرد.

مقدمه

ورود اینترنت و بازی‌های کامپیوتری به صنعت، شوک بزرگی به دنیای بازی‌های رومیزی وارد کرد، و برای دورهای بازی‌های فکری را وارد رکود سنگینی کرد. اما به مرور، و با دوباره اوج گرفتن بردگیم ها در دهه‌ی اخیر، صنعت دیجیتال نقش مهمی در توسعه و پیشرفت این بازی‌های ایفا کرده است. از جمله وبسایت‌های بزرگی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد، سایت BoardGameGeek است که به عنوان جامع‌ترین مرجع برای کسب اطلاعات و به‌اشتراک‌گذاری تجربه‌ی بازی در دنیای بازی‌های فکری شناخته می‌شود. اما، یکی از وبسایت‌هایی که خدمت بزرگی به صنعت بازی‌های فکری کرده، ولی آنچنان به آن پرداخته نشده، BoardGameArena است. این سایت را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل جذب افراد به دنیای بازی‌های فکری دانست. سایت BGA در فضایی دوستانه، بین‌المللی و رایگان، امکان تجربه‌ی تعداد زیادی از بازی‌های فکری را فراهم کرده است. در این مقاله، با BGA و امکانات جذاب آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی کلی BoardGameArena و تاریخچه‌ی آن

سایت BGA در آخرین روزهای سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد، و توسعه‌ی آن با شناخته‌تر شدن این سایت، از سال ۲۰۱۴ سرعت بیشتری گرفت. در سال‌های اخیر با افزایش تعداد کاربران و توسعه‌ی سرورهای سایت، شرایط مناسبی جهت آزمایش بازی‌های جدید و معرفی بازی‌های فکری به دوستان و آشنایان فراهم شده است. هم‌اکنون امکان رقابت در بیش از ۱۳۰ بازی، در برابر بیش از یک میلیون کاربر فراهم شده است. از دیگر ویژگی‌های مثبت این سایت شروع مستقیم و آسان بازی بدون نیاز به دانلود یا نصب برنامه‌ای خاص است. امکان تجربهی بازی‌ها از طریق مرورگر کامپیوتر، تبلت یا موبایل فراهم است. همچنین، در حین بازی، امکان برقراری ارتباط بین کاربران از طریق چت فراهم شده است.

مرورگرها

در BGA امکان انجام تمام بازی‌ها از طریق مرورگر کامپیوتر، تبلت و موبایل فراهم است.

اگر تا به حال تجربه‌ی خواندن قوانین و آزمایش بردگیم های مختلف را داشته اید، مشاهده کرده‌اید که گاهی اوقات تجربه‌ی بازی بسیار متفاوت از چیزی بوده که از پس مطالعه‌ی قوانین به نظر می‌آمده است. به عنوان مثال، بازی‌ای که شاید در نگاه اول چندان جذاب به نظر نمی‌رسیده، تجربه‌ی بازی بسیار موفق‌تری نسبت به بازی‌ای داشته که از پیش جذاب‌ به نظر می‌آمده است. به همین دلیل، شاید بسیاری از طرفداران بازی‌های فکری، ترجیح می‌دهند پیش از تصمیم نهایی برای خرید هر بازی، تجربه‌ای کامل از آن را داشته باشند. علاوه بر این، یافتن هم‌بازی مناسب، همیشه از مهم‌ترین دغدغه‌های طرفداران بازی‌های فکری بوده است. تعداد عناوین بالای بازی در BGA و تعدادی بالای کاربران سایت، فضای بسیار مناسبی را برای تجربه‌ی بازی‌های جدید در اختیار کاربران قرار داده است.

بازی‌های موجود در سایت و اضافه شدن بازی‌های جدید

در BGA با بزرگترین و کامل‌ترین مجموعه‌ی بازی‌ها میان سایت‌های مشابه مواجه هستیم. بازی‌هایی مانند Carcassonne، Stone Age، Race for the Galaxy، Seasons، Puerto Rico، Through the Ages، Hanabi، Agricola، Love Letter، Takenoko، Lost Cities، Russian Railroads، Tzolk’in، Tokaido، Jaipur، Saboteur، Agricola، Tash-Kalar، Agricola، Colt Express، Agricola، Agricola، Agricola، Agricola و Agricola تنها بخشی از بازی‌های موجود در این سایت است. همچنین با بهره‌مندی سایت از تیمی قوی، سرعت اضافه شدن بازی‌های جدید بسیار قابل توجه است. به عنوان مثال در بازه‎ی حدودی ۱.۵ الی 2 ماه اخیر (ژانویه 2018 تا فوریه 2018) سه بازی Kabaleo، Khronos و Terra Mystica به وبسایت اضافه شده است. اضافه شدن بازی‌های جدید، معمولاً مطابق درخواست کاربران سایت است، مگر در مواردی که شرکت صاحب امتیاز، اجازه‌ی شبیه‌سازی بازی را صادر نکند. از محبوب‌ترین بازی‌هایی که با درخواست‌های بسیار، به دلیل مخالفت شرکت سازنده و درآمدزایی آن از پلتفرم‌های دیگر، سایت BGA تاکنون موفق به کسب مجوز آن نشده است، سری Ticket to Ride است. از میان دیگر بازی‌ها نیز، طبق آخرین نتایج نظرسنجی سایت، بازی‌های Agricola و 7 Wonders محبوب‌ترین بازی‌هایی هستند که کاربران درخواست اضافه شدن آن به سایت را دارند.

rancing

بازی‌های Agricola و 7 Wonders در صدر لیست بازی‌های محبوب کاربران جهت اضافه شدن به سایت هستند.

سیستم اعتبارسنجی کاربران و رنکینگ جهانی

اگر تجربه‌ی بازی‌های آنلاین را داشته باشید، حتما با جو غیردوستانه و رقابتی اکثر آن‌ها آشنا هستید. از ویژگی‌های بسیار مثبت BGA می‌توان به جو بسیار دوستانه‌ی آن اشاره کرد. در BGA سیستمی برای سنجش اعتبار کاربران طراحی شده است. هر کدام از افراد بر حسب تعداد خروج از بازی، کُند بازی کردن و نظر دیگر کاربران، اعتباری بین ۱ تا ۱۰۰ دریافت می‌کند. پیش از شروع هر بازی، می‌توانید اعتبار حریفان خود را ارزیابی کرده، و در صورت مناسب بودن، بازی را شروع کنید. این سیستم باعث شده است که افراد عصبی و تندخو شرایط سخت‌تری برای پذیرفته شدن توسط دیگران، و ورود به بازی داشته باشند؛ در نتیجه جو کلی سایت بسیار دوستانه و مثبت است.

از دیگر اطلاعاتی که در مورد هر کدام از کاربران قابل مشاهده است، می‌توان به لیست دوستان، لیست بازی‌ها، نتایج بازی‌های اخیر و میزان تبحر در هر کدام از بازی‌ها اشاره کرد. همچنین، رتبه‌بندی جهانی هر بازی نیز از ویژگی‌های بسیار جذاب BGA است. اگر احساس می‌کنید در بازی‌ای تبحر دارید، BGA فضای مناسبی برای سنجش سطح توانایی‌تان است. علاوه بر رنکینگ جهانی، امکان ایجاد تورنومنت‌های مختلف و شرکت در آن‌ها نیز برای کاربران فراهم است. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مختص تمام بازی‌های آنلاین است، طیف گسترده‌ی کاربرانی است که امکان بازی مقابل آن‌ها وجود دارد. اگر تا به حال بین اطرافیانتان در بازی خاصی برتری داشته‌اید، می‌توانید با تجربه‌ی مجازی آن در مقابل حریفان سطح بالای جهانی، کیفیت خود را بسنجید. اکثر مواقع با تجربه‌ی آنلاین بازی‌ها، و مشاهده‌ی سبک بازی دیگران، لایه‌های جدیدی از ایده‌ها و استراتژی‌های جدید کشف شده، و موجب درک بهتری از بازی می‌شود. کشف ایده‌های جدید راجع به یک بازی، قطعاً موجب افزایش محبوبیت آن بازی نزد شما خواهد شد؛ تا جایی که، اگر هم نسخه‌ی فیزیکی آن را نداشته باشید، شما را به سمت تهیه‌ی آن، و سهیم شدن لذت آن در فضایی واقعی، در کنار دوستان و آشنایان، ترغیب می‌کند.

reputation

پیش از شروع بازی، می‌توان خلاصه‌ای از گزارش اعتبارسنجی سایت را در مورد هم‌بازی‌هایتان مشاهده کنید.

Real-time یا Turn-based

اگر تجربه‌ی بازی‌های نوبتی آنلاین را داشته باشید، با محدودیت‌های زمانی هر نوبت آشنا هستید. سایت BGA قابلیت تعریف هر دو روش Real-time و Turn-based را دارا است. در روش Real-time، مانند بازی واقعی، نفرات شرکت‌کننده نوبت‌های خود را به ترتیب انجام می‌دهند، و بازی به طور پیوسته از ابتدا تا انتها انجام می‌شود. اما در روش Turn-based فرصت انجام دادن نوبت در بازه‌های طولانی‌تری مانند ۱۲ ساعت، ۲۴ ساعت، یا حتی چند روز تعریف می‌شود. ویژگی مثبت روش Real-time این است که مانند بازی واقعی تعدادی بازیکن دور یک میز نشسته، بازی و گفتگو می‌کنند، و با تمام شدن بازی و مشخص شدن نتیجه، میز را ترک می‌کنند. اما به دلیل این که ترک کردن میز در حین بازی، روی اعتبار شما تاثیر منفی می‌گذارد، باید از زمان آزاد خود برای انجام بازی مطمئن باشید. این محدودیت برای بردگیم های سنگین و طولانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. در نتیجه معمولاً کاربران حرفه‌ای BGA هم‌زمان حدود ۱۰ یا ۲۰ بازی Turn-based جاری دارند و با چک کردن روزانه سایت و انجام دادن نوبتشان، بازی می‌کنند. اگر فرصت بیشتری هم وجود داشته باشد، آن را با بازی‌های کوتاه Real-time پر می‌کنند. در مجموع می‌توان گفت، تجربه‌ی لذتبخش بازی، در فضایی غیر از حالت Real-time، در کنار گفتگوی بین بازی، قابل تجربه نیست.

real time or turn based

پیش از پیوستن به یک میز، باید تصمیم بگیرید که قصد دارید بازی را Real-time یا Turn-based انجام دهید.

از ویژگی‌های بسیار کاربردی BGA که برای یاد گرفتن بازی بسیار مفید است، امکان تماشای بازی دیگران است. بخش Games in Progress سایت، لیست تمام بازی‌هایی که در حال انجام است را نمایش داده، و کاربران می‌توانند به انتخاب خود، پشت میزی بنشینند که بازیکنان در حال انجام بازی هستند و با مشاهده و تعقیب کردن جریان بازی، با شرایط و استراتژی‌های اولیه‌ی آن آشنا شوند.

board game play list

در BGA امکان نمایش لیست بازی‌های جاری، و پیوستن به آن‌ها برای مشاهده فراهم است.

امکانات در دسترس برای ساختن میز جدید

هنگام ایجاد میزی جدید برای بازی، BGA امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دو گزینه‌ی ثابت که برای ایجاد هر میز جدید، مورد نیاز است، تعیین فرصت انجام هر نوبت از بازی، و تاثیرگذاری یا عدم تاثیرگذاری نتیجه در رنگینگ کلی سایت است. علاوه بر این دو مورد، اگر بازی مورد نظر دارای expansion های مختلف، یا روش‌های متفاوت برای بازی باشد، در این بخش می‌توان تنظیمات مربوط به آن‌ها را انجام داد. همچنین برای بازی‌هایی که امکان رقابت هم‌زمان چند نفر در آن وجود دارد، می‌توان تعداد حداقل و حداکثر بازیکن‌هایی که علاقه دارید به میز شما بپیوندند را تعیین کنید. علاوه بر آن، می‌توانید محدودیت‌هایی برای ورود بعضی بازیکنان، با توجه به سطح توانایی‌شان تعریف کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ورود افراد بسیار حرفه‌ای، متوسط، یا تازه‌کار را محدود کنید. باید توجه داشته باشید که پیروزی در برابر افراد تازه‌کار، امتیاز کلی شما را در رنکینگ سایت دچار تغییر بزرگی نخواهد کرد. اما شکست در برابر آن‌ها باعث کم شدن امتیاز زیادی از شما خواهد شد. برعکس این موضوع نیز برای رقابت در برابر بازیکنان حرفه‌ای صادق است. از دیگر تنظیمات برای ایجاد میز جدید، می‌توان به محدود کردن عضویت افراد با اعتبار پایین اشاره کرد. به این ترتیب بازیکنان عصبی و تندخو راهی به میز شما نخواهند یافت. در شکل زیر نمونه‌ای از تنظیمات موجود برای ساختن میزی جدید برای بازی Tokaido قابل مشاهده است.

table configuration

نمونه‌ای از تنظیمات ممکن برای ایجاد میزی جدید برای بازی Toakido

پس از ورود به بازی نیز، تمام اطلاعات مورد نیاز بازیکنان به صورت خلاصه، در بالای صفحه نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال، در بازی Stone Age، امتیاز بازی جاری با ستاره‌های زرد، امتیاز کلی هر کدام از بازیکنان در رنکینگ جهانی بازی، با علامت برگ، و تعداد مهره‌ها، منابع و کارت‌های بازی در کنار شکل متناسب با آن‌ها نمایش داده می‌شود. زمان باقی‌مانده برای انجام نوبت‌های بازی نیز در گوشه‌ی کادر قابل مشاهده است. در صورت تمایل کاربران، ملیت، سن و جنسیت آن‌ها نیز به کاربران دیگر نمایش داده می‌شود.

point table

هنگام انجام بازی، علاوه بر صفحه‌ی بازی، می‌توان اطلاعات کاملی از امتیازها، کارت‌ها و مشخصات فردی را مشاهده کرد.

امکانات خاص برای کاربران ویژه

پیشرفت پروژه‌هایی مانند BGA که با تعداد زیادی از کاربران سر و کار دارند و نیازمند تیمی قوی برای توسعه و پشتیبانی هستند، همواره وابسته به درآمدهای آن از طریق کمک‌های آزاد، یا تعریف کاربران ویژه است. از خصوصیات مثبت BGA می‌توان به این مورد اشاره کرد که امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران رایگان سایت قرار داده و امکانات خاص کاربران ویژه، در مقابل امکاناتی که به رایگان در اختیار همه قرار گرفته است، قابل چشم‌پوشی است. در مجموع می‌توان امکانات کاربران ویژه را در این سه مورد خلاصه کرد.

  1. «امکان بهره‌مندی از گفتگوی صوتی و تصویری حین بازی». امکان گفتگوی متنی بین بازیکنان برای تمام کاربران سایت (رایگان و ویژه) فراهم است. شاید به ندرت فرصت مناسبی برای تشکیل دورهمی‌های مجازی دوستانه به وجود آید که نیازمند استفاده از چت صوتی و تصویری باشد. در این حالت نیز، استفاده از دیگر برنامه‌های تماس تصویری، می‌تواند به عنوان راهکاری فرعی برای کاربران رایگان مورد استفاده قرار گیرد.
  2. 2.«عدم انتظار هنگام شروع بازی». از میان هر 4، 5 یا 6 بازی‌ای که قصد شروع کردن آن را دارید، با متنی تبلیغی جهت عضویت ویژه مواجه می‌شوید که فقط چند ثانیه روی صفحه‌ی شما باقی مانده و پس از آن بدون محدودیت بازی را آغاز می‌کنید. این زمان انتظار به قدری کوتاه است که تفاوت خاصی بین کاربران ویژه و رایگان ایجاد نمی‌کند.
  3. 3.«امکان ساختن میز جدید برای بازی‌های ویژه». این امکان را شاید بتوان مهم‌ترین تفاوت میان کاربران رایگان و کاربران ویژه دانست. تعدادی از بازی‌های سایت به عنوان بازی‌های ویژه شناخته می‌شوند. امکان ساختن میز جدید برای این بازی‌ها فقط در اختیار کاربران ویژه است. اما ورود به میزهای ساخته شده برای تمام کاربران (رایگان و ویژه) آزاد است. در این صورت، اگر بازی مورد علاقه‌ی شما، جزو بازی‌های ویژه‌ی سایت است، برای شروع بازی باید منتظر ایجاد میزی جدید از سوی کاربران ویژه باشید. به دلیل تعداد بالای کاربران سایت، معمولاً زمان انتظار برای ساخته شدن میز برای بازی‌های ویژه کوتاه است، و برای کاربران رایگان اذیت‌کننده نخواهد بود. از بین تمام بازی‌های سایت، فقط بازی‌های Terra Mystica، Carcassonne، Race for the Galaxy، Roll for the Galaxy، Puerto Rico، Lost Cities، Love Letter، The Builders: Middle AgesوDungeon Twisterویژه هستند.

 

مثالی ویدئویی از ساختن میز و انجام بازی Quoridor در BGA

به منظور نمایش تصویری ورود به سایت، ساختن میز جدید، پیوستن بازیکنان، انجام بازی و مشخص شدن نتیجه، مثالی ویدئویی از بازی Quoridor تهیه شده است. در این ویدئو به صورت تصادفی یکی از بازیکنان حرفهای سایت (با درجهی Expert) در بازی Quoridor به میز پیوست، و باعث جذابتر و چالشیتر شدن بازی شد. برای دیدن ویدئوی این بازی اینجا را کیلک نمائید.

کلام آخر

در بخش پرسش و پاسخ سایت، سوال جالبی وجود دارد که فلسفه‌ی BGA در مورد فرهنگ‌سازی بازی‌های فکری و کمک به فروش نسخه‌ی فیزیکی آن‌ها را به خوبی توضیح می‌دهد. مدیران سایت BGA در جواب این سوال که «چرا ناشرها باید علاقه‌مند به عرضه‌ی بازی‌هایشان در BGA باشند؟»، پاسخی به این صورت ارائه داده‌اند. «در مورد هر بازی، کاربران BGA به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول گروهی هستند که نسخه‌ی فیزیکی بازی را خریداری کرده‌اند، و علاقه‌مند هستند از راه دور نیز با دوستان خود به صورت آنلاین بازی کنند. گروه دوم نیز افرادی هستند که به تازگی با آن بازی آشنا شده، و قصد خرید نسخه‌ی فیزیکی بازی را دارند. و چه جایی بهتر از BGA برای تجربه‌ی کامل آن بازی پیش از خرید وجود دارد؟».

در نهایت می‌توان گفت، تجربه‌ی آنلاین بازی‌های فکری ابزار بسیار مناسبی جهت آزمودن هر بازی و بررسی میزان علاقه‌تان به بازی‌هایی است که تا به حال آن‌ها را تجربه نکرده‌اید. به ویژه این که استراتژی پنهان و جذابیت تجربه‌ی بسیاری از بازی‌ها (مخصوصاً برای افراد تازه‌وارد) به سختی با مطالعه‌ی قوانین آن‌ها‌ قابل تشخیص است. اگر هنوز به صورت جدی وارد دنیای زیبای بازی‌های فکری نشده‌اید، می‌توانید تجربه‌ی لذتبخشی را از بازی‌های پرطرفداری مانند Stone Age و Carcassonne در فضای مجازی BGA داشته باشید. شاید، ورود شما یا دوستانتان به دنیای بزرگ و زیبای بازی‌های فکری از مسیر BGA بگذرد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا