گرانش زمین را به مبارزه طلبید!!

جنگا (Jenga)

 

جنگا یک بازی معروف در تمام دنیاست، جنگا مخلوطی است از مهارت، هیجان، غیر قابل پیش بینی بودن، شادی، خنده و البته کمی شانس. حریف اصلی شما در این بازی گرانش زمین است و البته حرکات رقبای شما هم بر روی حرکات و تصمیم گیری شما موثر خواهد بود. این بازی در ایران با نام های مختلفی شناخته می شود. برج هیجان و برج تعادل از جمله این نام هاست.

بازی تعادلی جنگا

خالق بازی جنگا

مبدع این بازی تعادلی خانمی به نام Leslie Scott واهل سومالی بوده است، جنگا از کلمه سواحیلی Kujenga به معنی ساختن گرفته شده است.

ایده این بازی در سال ۱۹۷۰ به ذهن خلاق اسکات خطور کرده است و اولین بار در سال ۱۹۸۳ در نمایشگاه اسباب بازی لندن در معرض نمایش قرار گرفت.موزه‌ای در لندن به نام موزه دوران کودکی، هنوز اولین جنگای ساخته شده در سال ۱۹۸۳ را نگهداری می‌کند.

در ۱۹۸۴ یک کارآفرین آمریکایی به ‌نام روبرت گریبلر پیشنهاد سرمایه گذاری و پخش این محصول موفق را در کانادا به اسکات داد.

روبرت، در اپریل ۱۹۸۵ حق انتشار و حقوق معنوی تولید و پخش جنگا در آمریکا و کانادا را گرفت و درهمان سال همین مجوز را از اسکات برای کل دنیا دریافت کرد.

در سال ۱۹۸۷ شرکت هاسبرو کلیه حقوق مربوط به جنگا را مال خود کرد و صاحب اصلی برند جنگا شد.

این شرکت، تا اواخر سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۰ میلیون نسخه از این بازی را فروخته است، این در حالی است که شرکت‌های متعدد دیگر نیز با تغییر نام و بعضا تغییرات مختصری در قوانین جنگا اقدام به تولید این بازی کرده‌اند و مسلما تعداد فروخته شده از این بازی مهیج، بسیار بیشتر از این عدد می‌باشد.

جنگا پارتی گیم بی نظیر است که قوانین بسیار ساده‌ای دارد و از کودکان ۵ سال به بالا از هیجان و لذت بازی با آن سیر نمی‌شوند، از ۱ نفر تا ۱۰ نفر می‌توانند با این بازی سرگرم شوند. و برای شکستن یخ افراد در دورهمی‌ها و مهمانی‌ها بسیار پیشنهاد می‌شود.

حتی نسخه‌های دیجیتال این بازی نیز تولید شده است، در این بازیها می‌توانید به جای چوب‌های صیقلی روی‌هم، با ستونی از کره، یخ و سنگ بازی کنید.

رکورد ساخت جنگای ۵۴ قطعه‌ای، ۴۰ طبقه کامل و ۲ قطعه بر روی آن است.

در ایران هم از این بازی در برنامه خندوانه هم برای بازی کردن آقای جوان و مهمانان برنامه هم استفاده شده است.

بازی جنگا در خندوانه

شرکت ذهن زیبا نیز از سال ۱۳۹۲ اقدام به تولید جنگایی بسیار باکیفیت و البته با قیمتی بسیار مناسب کرده است.علت شروع کار بر روی جنگا، نبود جنگای با کیفیت به جز جنگای شرکت هاسبرو بوده است، صیقلی بودن چوب‌ها، سخت بودن، نداشتن خورده که بعضا باعث صدمه به دستان بازیکنان می‌گردد از خصوصیات چوب‌های با کیفیت جنگای ذهن زیبا می‌باشد.

علاوه بر کیفیت چوب‌های این جنگا نمی‌توان از کیف این جنگا هم به راحتی گذشت.

چراکیف؟

اگر شما جنگا باز هستید که احتیاج به توضیح ندارید.

jenga

 ولی برای دوستانی که هنوز این بازی فکری را تهیه نکرده‌اند و بدنبال خریدن بهترین جنگای بازار هستند، این کیف بعد از اتمام بازی و برای تسهیل در جمع آوری قطعات بسیار مفید است، بعد از اولین باری که با جنگا بازی کردید، به راحتی قطعات را در کیف بریزید و به راحتی‌ آنرا حمل کنید، جنگاهای دیگر موجود در بازار عموما دارای یک جعبه مکعب مستطیل مقوایی هستند که بعد از اولین بازی دیگر قادر به جمع آوری قطعات در این جعبه‌ها نخواهید بود.

ابعاد هر بلوک جنگا ۷.۵×۲.۵×۱.۵ سانتی‌متر است ولی جنگاهای غول آسایی با ارتفاع ۱.۲متر تا ۲.۴ متر نیز ساخته شده است.

برای شروع بازی، سه بلوک چوبی را در کنار هم قرار دهید، سپس سه بلوک دیگر را عمود بر روی آن قرار دهید، تعداد طبقات جنگای ۵۴ تکه، ۱۸ طبقه و جنگای ۴۸ تکه ۱۶ طبقه خواهد شد.

برای شروع بازی، یکی از بلوک‌ها را انتخاب کنید، با یک انگشت اندکی آنرا تست کنید، اگر حس کردید که قابل حرکت و بیرون کشیدن از میان ستون چوب‌های بر‌پا شده است، آنرا تنها با استفاده از یک دست، برداشته و بر روی بالاترین طبقه و البته عمود بر جهت قرار گرفتن چوب‌های طبقه‌ی قبل قرار دهید….

البته جنگا به صورت‌ها و طرق مختلف دیگر هم بازی می‌شود، مثلا با تاس یا رنگ…

همچنین از جنگا می‌توان برای ساخت خلاقانه اشکال مختلف و سازه‌های گوناگون چوبی استفاده کرد.

برای خرید این محصول به این فروشگاهها مراجعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا