معرفی کمپانی کویین گیمز- Queen Games

کمپانی کویین گیمز (QueenGAmes)، یکی‌از مشهورترین تولیدکنندگان آلمانی بازی‌های رومیزی (Boardgame) است. این کمپانی -که دفتر مرکزی‌اَش در شهر ترویسدورف قرار دارد- در سال 1992 و به‌همّت راجیو گوپتا بنیان گذاشته شد – مردی که کماکان در رأس این کمپانی قرار دارد.

 queen games

تخصّص اصلی کویین گیمز در تولید بوردگیم‌های اروپایی یا بوردگیم‌های آلمانی در کلاس خانوادگی است امّا بازی‌های ساده‌تر -مناسب برای کودکان- و بازی‌های پیچیده‌تر -برای حرفه‌ای‌ها- نیز در میان تولیدات این کمپانی دیده می‌شود. مشهورترین محصول کویین گیمز، بازی فکری اَلحَمرا (2003) (Alhambra) و توسعه‌های مختلف آن هستند که به‌نوعی سرقفلی این کمپانی محسوب می‌شوند. اَلحَمرا شاهکارِ دِرک هِن (Dirk Henn)، طراح مشهور آلمانی است که در سال 2003 موفق شد جایزه‌ی بزرگ Spiel des Jahres را کسب کرده و در رقابت Deutscher Spiele Preis، بر سکّوی دوّم بایستد. داستان اَلحَمرا در قرناطه (گرانادا) در اسپانیای قدیم می‌گذرد و بازیکنان، نقش معمارانی را بازی می‌کنند که می‌کوشند مهم‌ترین نقش را در ساخت یکی‌از بزرگ‌ترین کاخ‌های اسلامی تاریخ، یعنی کاخ اَلحَمرا ایفا کنند.

Alhambra

یکی دیگر از بهترین‌های کمپانی کویین گیمز، بازی فکری اسکیپ (2012) یا فرار (Escape) است که از بهترین نمونه‌های بازی‌های مشارکتی (Operative-Co)محسوب می‌شود؛ در بازی‌های CO-OP همه‌ی بازیکنان با یکدیگر همکاری کرده و یا همگی پیروز می‌شوند یا همگی باهم می‌بازند!

Escape

آمریگو (2013) (Amerigo)، یکی دیگر از بازی‌های فکری کمپانی کویین است که موضوع آن، سفر پُرماجرای آمریگو وِسپوچی -رقیب نامدارِ کریستف کلمب کبیر- به قاره‌ی آمریکاست. طراح آمریگو، طراح برجسته‌ی آلمانی، اشتفان فِلد است که بازی‌هایی همچون قلعه‌ی بورگاندی و تراژان را نیز در کارنامه‌ی خود دارد.

Amerigo

در بین بازی‌های استراتژی انتزاعی، محصول کمپانی کویین، می‌توان به بازی گلوکس (2016) (GLUX) اشاره کرد؛ یک بازی آبستره‌ی بی‌نظیر برای 2 الی 4 بازیکن 8 سال به‌بالا.

Glux

یکی دیگر از بهترین‌های کمپانی کویین گیمز، بازی زیبای فرسکو (2010) (Fresco) است که بازیکنان را به دنیای هیجان‌انگیز نقاشان دیواری دوران رُنسانس می‌برد.

fresco

به‌عنوان حُسنِ‌ختام این نوشته، خوب است اشاره کنیم به بازی کینگدم بیلدر (Kingdom Builder) یا معمار امپراتوری (2011) که موفق شده رتبه‌ی -قابلِ‌قبول- 78 را در بین بازی‌های خانوادگی به‌دست آورد.

Kingdom builder

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا