چه اسباب بازی و بازی فکری برای چه سنی مناسب است؟

برای اینکه یک بازی یا اسباب بازی مناسب برای کودکمان تهیه کنیم باید بدانیم که چه بازی برای چه سنی مناسب است تا اینکه کودکمان از آن بازی فکری یا اسباب بازی به بهترین نحو استفاده نماید و به اصطلاح پول خودمون را دور نریخته باشیم:
بازی و اسباب بازی زیر 3 سال:برای این سنین تنوع زیادی وجود ندارد و نباید از کودکان انتظار داشته باشیم که به بازی خاصی علاقه زیادی نشان دهد، مهمترین خصوصیت اسباب بازیها و بازی های فکری برای این سنین محکم بودن و ریز نبودن قطعات این بازیهاست. چرا که بچه ها در این سنین خیلی وسایل را در دهانشان می گذارند و خطر بلعیدن وجود دارد. استاندارد بودن این اسباب بازیها یا بازیهای فکری نیز بسیار مهم است ،حتما به این موضوع دقت کنید(برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله نکات مهم در تهیه بازی فکری و اسباب بازی مراجعه فرمایید) ولی به هر حال بازی های چیدمانی از جمله مکعب های رنگی،دایره های رنگی که به ترتیب سایز باید روی هم چیده شود باعث هماهنگی چشم و دست و دو نیمکره مغز میگردد،شرکت سرزمین ذهن زیبا نیز 3 بازی فکری بسیار جذاب و زیبا را برای این گروه سنی توصیه میکند:
بازی فکری” روز وشب Day & Night”،بازی فکری” بانی بوBunny Boo”،بازی فکری” کسل لاجیک Castel logic”این بازیها متعلق به شرکت “اسمارت گیمز بلژیک” بوده و از چوب ساخته شده است تمام این بازیها دارای استاندارد اروپا میباشد،برای انجام این بازیها باید در کنار کودکمان باشیم و به او در جاگذاری درست اجسام کمک کنیم،برای این بازیها می توان قصه های جذاب بسازیم و برای کودکمان تعریف کنیم. مثلا در مورد بازی “دی اند نایت”یا “روز وشب” پس از گذاشتن آخرین قطعه در جای خودش شروع کنیم به ساختن یک قصه جالب در مورد آن قطعات.

بازی فکری روز و شب

مثلا در این عکس یک آدم ماشین سوار داریم،یک خونه که یکی با لبخند توشه و یک درخت….
به یاد داشته باشید که احساساتی مثل ترس،خوشحالی،غم ،ناراحتی در این سنین در حال شکل گرفتن است و شما می توانید با ابزارهایی مانند این بازیها این احساسات رابه کودکان آموزش دهید. اگر آموزش صحیحی از احساسات در این سنین انجام نگردد در سنین بالاتر مشکلات زیادی با کودکان خواهیم داشت ….
مثلا میتوان از کودکمان بپرسیم که این آدمی که روی ماشینه چرا خوشحاله؟یا چی خوشحالش کرده؟….

Castle Logix BaziFekri

. همین کار را می توان با بازی فکری”کسل لاجیک” انجام داد یعنی با قلعه هایی که ساخته میشود قصه ساخت با این کار می توانیم کم کم کودکمان را با بازیهای فکری و حجم و هندسه آشنا کنیم و یواش یواش از مراحل ابتدایی بازی به مراحل پیچیده تر بازی پیشبرد.

قصه گویی یکی از عواملی است که به خلاقیت و تصویر سازی کودکان کمک شایانی مینماید.

Bunny Peek a Boo BaziFekri Game

بازی فکری” بانی بو” هم که دارای کارتهای متنوع و جالبی است به کودکان درون و بیرون اشیا را آموزش می دهد و ازجمله خلاقانه ترین بازیهای فکری برای کودکان ،در این سنین میباشد.
در این بازی هم میتوان از قصه گویی و قایم موشک با خرگوش خوشگل بازی استفاده نمود.

جذابیت دیگری که این سه بازی فکری دارد، مراحل مختلف بازی است که از مراحل ابتدایی و بسیار ساده شروع شده و مرحله به مرحله بازی سخت تر میشود با این کار کم کم فکرو هوش و آی کیو کودکان رشد و نمو خواهد نمود.
سه بازی که در بالا ذکر شد باعث افزایش درک هندسی،افزایش تمرکز،تعادل بین دو نیمکره مغز،آشنایی با رنگها ،خلاقیت و دگر اندیشی و درنهایت قدرت حل مساله خواهد شد که به رشد تحصیلی کودکمان در آینده بسیار کمک خواهد کرد.
یادمان باشد بازی و اسباب بازی خوراک روحی کودکان است و مانند غذا که به رشد جسمی کمک می نماید ،بازی فکری نیز باعث تقویت فکر ،خلاقیت و بسیاری مهارت های دیگر خواهد شد.

اگر میخواهید درباره بازی های فکری بیشتر بدانید این مقالات را نیز ملاحظه بفرمایید:

برای خرید یک بازی فکری یا اسباب بازی به چه نکاتی توجه کنیم؟

بیایین بازی فکری نخریم!!!!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا