بزرگ‌ترین و مشهورترین طراحان بازی‌های فکری جهان- قسمت پنجم

جان یانی (John Yianni) متولد هرتفوردشایر، انگلستان

طراح، تصویرساز، نویسنده و بنیان‌گذار و مدیر کمپانی Gen42

John Yianni

یانی، بازی‌هایی همچون «بدو، خرگوش، بدو!»، «لوگان استونز» و «ارتش قورباغه‌ها» را در کارنامه‌ی خود دارد امّا بدون‌تردید مشهورترین بازیِ او، بازی Hive است. هایو یک بازی استراتژی انتزاعی است که در آن، شما درحالی‌که از «ملکه»ی خود حمایت می‌کنید، باید ملکه”ی رقیب را محاصره کنید.

بنا به‌ گفته‌ی خودش، یانی، نخستین بار در ۷سالگی و با بازیِ مشهور مونوپولی، دنیای بازی‌های فکری را تجربه کرد. طراحی بازی برای وی، در ابتدا، در حکمِ یک سرگرمی خانوادگی و یک تفریح گروهی با اعضای خانواده بود امّا یکی‌از همین نمونه‌های تفریحی، بعدها تبدیل به شاهکاری به‌نام Hive شد.

ایده‌ی بازی هایو با تماشای فیلمی درباره‌ی دو پیرمرد که در پارک شطرنج بازی می‌کردند، به ذهن جان یانی رسید؛ او به‌دنبال بازی‌ای بود که عُمقی همچون شطرنج داشته و «بدون صفحه» قابلِ بازی کردن باشد.

موفقیت بیش از حد هایو و جوایز مختلفی که کسب کرد، یانی را بر آن داشت تا در سال‌های بعد، مُدام قطعات و مُهره‌هایی را به آن بیفزاید؛ هایو با زنبور، مورچه، ملخ، عنکبوت و سوسک شروع شد ولی بعدها پشه، کفشدوزک و خرخاکی نیز به آن اضافه شدند و نسخه‌ی جیبی (pocket) آن نیز در سال ۲۰۱۰ به بازار آمد.

وقتی از جان یانی در مورد بازی‌های فکری مورد علاقه‌اش سوال می‌شود، او از Escape، Galaxy Trucker و Love Letter نام می‌بَرد و بهترین ترکیب را برای یک بازی موفق، «قوانین ساده» و توانایی برای دادنِ «لذّت کشف» به بازیکنان می‌داند.

یانی، طراحی گرافیکی و زیبایی و جذابیت بصری بازی را نیز به‌اندازه‌ی #مکانیزم و ساختار بازی مهم می‌داند. او به طراحان جوان توصیه می‌کند که ایده‌های خود را دنبال کرده و طراحی بازی را صرفاً برای پول در آوردن انجام ندهند!

مشهورترین بازی‌ها:
Run Rabbit Run
(Hive (2001
(Junkyard Races (2003
(Hive: The #Mosquito (2007
(Army_of_Frogs (2007
(Logan_Stones (2008
(Junkyard Races Character Cards (2010
(Hive: The Ladybug (2010
(Hive Pocket (2010
(Hive: The Pillbug (2013
(Tatsu (2016

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا