بازی های فکری خلاقانه

 

1214

 

نقش فوق‌العاده مهم بازی‌های فکری در پرورش و رشد خلاقیت افراد بر کسی پوشیده نیست؛ بوردگیم‌ها، بازی‌های کارتی، بازی‌های استراتژیک، پازل‌ها، پازل‌های هوشمند و انواع بازی‌های مفرّح خانوادگی و گروهی…

     امّا شرکت سرزمین ذهن زیبا، به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌کننده‌ی بازی‌های فکری در کشور، تصمیم دارد گونه‌ای دیگر از بازی‌های فکری و انتزاعی را نیز به هموطنان عزیز معرفی نماید. علاقه‌مندان به بازی‌های خلاقانه و ذهنی، می‌توانند هر دو هفته، یک بازی جدید را در سایت شرکت سرزمین ذهن زیبا (و در همین بخش) فرا بگیرند.

    بازی‌هایی که در این بخش، مورد نظر ما هستند، آن دسته از بازی‌های فکری‌اَند که نیازی به هیچ‌گونه وسیله‌ی اضافی ندارند؛ نه صفحه‌ای، نه مُهره‌ای، نه تاسی، نه کارتی و نه هیچ وسیله‌ی اضافی دیگری! نهایتاً تنها وسایل مورد استفاده در این بازی‌ها، چند تکّه کاغذ، یک خودکار، مقداری روزنامه‌ی باطله یا مواردی از این دست خواهد بود – و بازیکنان، از هرگونه مخارج اضافی، معاف خواهند بود!

   این بازی‌ها را معمولاً می‌توان در جمع‌های بزرگ یا کوچک انجام داد و بدون توجه به برنده یا بازنده بودن (چون اصولاً در بازی‌های خلاقانه، همه برنده هستند!)، از ذات خلاقانه و هوشمندانه‌ی آن‌ها لذت برد و خلاقیت را رشد داد…

     همه‌ی ما (برخی کم‌تر و برخی بیش‌تر) از موهبت الهی خلاقیت بهره‌مند هستیم. خدمتی که بازی‌های فکری در این زمینه به ما می‌کنند، این است که نخست، به یاد ما می‌آورند که نیرویی پایان‌ناپذیر و مهارنشدنی، به نام خلاقیت، در وجود ما به ودیعه نهاده شده – که می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ما (در همه‌ی مراحل زندگی) باشد و دوّم، به شکلی غیرمستقیم و در قالب تفریحی دوستانه یا خانوادگی، زمینه‌ی رشد و پرورش این نیروی خدادادی را فراهم می‌آورند؛ بدون آن که نیازی به مطرح کردن مباحث پیچیده‌ی تئوریک باشد…

     با اعتقاد به این که یکی از بحران‌هایی که می‌تواند گریبان‌گیر جوامع بشری باشد و نقشی عظیم در عقب‌ماندگی ملت‌ها ایفا کند، کمبود خلاقیت است، شرکت سرزمین ذهن زیبا، آمادگی خود را برای همراهی با هموطنان عزیز، در تمامی رده‌های سِنّی، برای افزایش توان خلاقه‌ی مردم عزیز کشورمان اعلام نموده و با راه‌اندازی آیتم بازی، خلاقیت، زندگی در سایت خود، اوّلین گام را در این راه برداشته است.

     شما، علاقه‌مندان عزیز بازی‌های فکری خلاقانه، از هفته‌های آینده می‌توانید با بازی‌های خلاقانه‌ی ما همراه باشید…

 

 تمرین 1

چرا خلاقیت؟
با نگاهی به اطراف خودمان، طبیعت،هستی ،کاینات،کهکشانها در میابیم که هستی مدام در حال تغییر وتحول است و در حال نو شدن است در بدن انسان روزانه هزاران سلول می میرند و دوباره هزارن سلول جدید خلق میشوند، درختان وگیاهان نیز اینچنین هستند ،کهکشانها وسیارات وستارگان نیز مدام در حال تغییر وحرکت است .
حرکت و نوآوری از اساسی ترین نقش های انسان بر روی کره خاکی است و اگر در مسیر رشد وتحول وخلاقیت نباشیم در هستی بر خلاف مسیر در گذران خواهیم بود.

123

 

این جمله را به یاد داشته باشیم که آب راکد به مرور میگندد و متعفن خواهد شد .

پویایی ورشد لازمه حرکت است.

-اولین بازی فکری خلاقانه که امروز در موردش صحبت میکنیم بازی است با استفاده از هنر نقاشی.

بازی:معرفی خود ،توسط نقاشی.

سن پیشنهادی:6 سال به بالا

شرح بازی:از فرد یا افراد مورد نظر یا خودمان بخواهیم که اگر بجزنوشتن  اعداد سواد دیگری نداشتیم چطور خودمان را معرفی کنیم.

در این بازی میتوان هم به مشخصات ظاهری توجه داشت هم به علایق و….

این بازی جواب درست وغلط ندارد و باید به خلاقانه بودن آن توجه داشت.

در پایان از خودتان یا از افراد مخاطبتان بخواهید که احساسات خود را در حین نقاشی با هم در میان بگذارند.

آیا این تمرین برایشان سخت بود؟چرا؟

آیا نگران قضاوت دیگران بودند؟

با کدام جنبه از وجود خودشان نمی خواستند مواجه شوند؟

….

124

نقاشی های خلاقانه خود را برای ما بفرستید .

hani@lbmind.com

در پایان آبان ماه به خلاقانه ترین های آنها  یک بازی فکری تا 100 هزار تومان اهدا خواهد شد.

* سازمان‌ها، ادارات، مدارس و مهدهای کودک علاقه‌مند به برگزاری کارگاه‌های خلاقیت و بازی‌های فکری *

* برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و هماهنگی برای

 تشکیل کارگاه، می‌توانند *

* با شماره تلفن 88482038-021 تماس حاصل نمایند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا