تاثیر بازی های رومیزی بر افراد بالای 70 سال

امروزه بحث بازی های رومیزی در جامعه ی ما داغ تر از گذشته شده و طرفداران بیشتری را به خود جلب کرده است. خیلی ها به تازگی با بازی های رومیزی آشنا شده اند و مسلم است که شاهد تغییری تدریجی در حوزه ی تفریحات و سرگرمی ها هستیم. انتظار می رود این تغییرات روز به روز در جامعه ی ما سرعت بیشتری بگیرد و بازی های رومیزی، نسل به نسل شیفتگان بیشتری پیدا کنند.

در این میان آن چه بسیار دیده و شنیده می شود این باور است که "بازی مال بچه هاست" و انگار ملاک سن و سال در این میان نقش پررنگی ایفا می کند. این در حالیست که در حوزه ی بردگیم ها یا همان بازی های رومیزی شاهد بازی های بسیاری هستیم که برای بزرگسالان طراحی شده است و چنین مخاطبینی را هدف گرفته اند.

پس به نظر می رسد مشکل از جهان بینی نسل های قدیمی تر ماست. شاید با آگاهی بخشی بیشتر در این زمینه و همچنین ارائه ی سند و مدرک علمی، بتوان جامعه ی سالمند سالم تر و شادتری داشته باشیم.

در این مطلب نگاهی می اندازیم به نتیجه ی تحقیقات بر روی گروهی از افراد بالای 70 سال و تاثیر بازی، بر ذهن و روان این افراد:

براساس تحقیقی که در دانشگاه ادینبورو اسکاتلند انجام شد و نتایج آن در نوامبر 2019 منتشر گردید، از بیش از 1000 فرد 70 ساله، آزمون فکر و حافظه گرفته شد. این افراد طی 9 سال، زیر نظر محققین، هر 3 سال این آزمون ها را تکرار کردند و همچنین در مورد میزان بازی آن ها سوال شد.

در این تحقیق همچنین میزان ضریب هوشی افراد که در کودکی آن ها اندازه گیری شده بود و همچنین میزان تحصیلات، سطح اقتصادی و نوع فعالیت آن ها مد نظر قرار داده شد.

سپس محققین نتایج آزمون ها را با توجه به میزان بازی هر فرد مورد تحلیل قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که افرادی که میزان بازی کردن خود را از سن 70 سالگی افزایش دادند به طور محسوسی از حافظه ی بهتر و سرعت تفکر بالاتری به نسبت کسانی که این کار را انجام ندادند، بهره مند بودند.

به گفته ی محققین این دانشگاه، اگرچه زوال عقل در این سنین بسیار رایج بوده و مشکلی اجتناب ناپذیر است، ولی انجام بازی های غیر دیجیتال در کنار رعایت برخی فاکتور های سلامت دیگر از جمله سیگار نکشیدن، عدم مصرف مشروبات الکلی، فعالیت بدنی مناسب و رژیم غذایی سالم، می تواند کمک شایانی به کاهش این روند نماید.

 به گفته ی محققان در جوامع امروزی که زوال عقل و آلزایمر از مشکلات اصلی در دوران سالمندی محسوب می شود، با تشویق سالمندان به انجام بازی های رومیزی می توان از چنین اتفاقاتی پیشگیری نمود.

 

مترجم: مریم قاسمیه

منبع: https://www.sciencedaily.com

اشتراک این صفحه در:

ما را از نظرات خود درباره بازی های فکری و مقالات وب سایت مطلع سازید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نحوه خرید بازی فکری

1) پس از انتخاب بازی فکری مورد نظرتان، می توانید همه روزه (بجز پنجشنبه و جمعه) در ساعات اداری با شماره های 88728961-021 و 88728962-021 تماس گرفته و کالای مورد نظرتان را سفارش دهید.

2) برای پرداخت می توانید یکی از دو روش زیر را انتخاب نمایید:

الف) پرداخت از طریق کارتهای عضو شبکه شتاب (برای مشتریان تهران و شهرستان ها)

ب) پرداخت نقدی در هنگام تحویل کالا (برای مشتریان تهران)

در صورت تمایل به خرید آنلاین می توانید به فروشگاه اینترنتی سیاره بازی مراجعه کنید.

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که در صورت تماس بعد از ساعت 16 روز چهارشنبه، امکان ارسال کالای مورد نظر تا قبل از صبح شنبه وجود نخواهد داشت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 2و88728961 از ساعت 9:30 تا 17:30 تماس بگیرید.

بازی فکری، تنها بازی فکری کامپیوتری و موبایلی نیست که بر روی گوشی های هوشمند، موبایل های اندرویدی و... نصب می شود. با خرید بازی فکری و اسباب بازی برای کودکانمان، هیجان و شادی را به بازی های آنها برگردانیم.

جستجوی محصولات

جستجوی مقالات