CODENAMES و انواع آن

Codenames یک پارتی گیم کارتی - استنتاجی به شمار می رود که از سال 2015 توسط کمپانی (CGE (Czech Games edition منتشر می شود. این بازی که برای 2 تا 8 بازیکن طراحی شده است، تاکنون توانسته جوایز متعددی را به خود اختصاص دهد که از مهمترین آن ها می توان به 2016 UK Games Expo Best Party Game و 2016 Spiel des Jahres اشاره کرد.

 

Codenames

codenames

در این بازی فکری اَبرجاسوس‌ها، از هویتِ پنهانیِ هر 25 مأمور باخبرند ولی هم‌تیمی‌های آن‌ها، مأموران را فقط و فقط از طریق "اسامیِ رمز"شان می‌شناسند. اَبرجاسوس‌ها، به‌نوبت، سرنخ‌هایی یک-کلمه‌ای ارائه می‌دهند. هر سرنخ می‌تواند به چندین کلمه از کلمات روی میز، مرتبط باشد. مأموران باید حدس بزنند که منظور ابرجاسوس، کدام کلمات بوده‌است! هرگاه که یکی‌از مأموران عملیاتی، کلمه‌ای را لمس کند، اَبرجاسوس، هویتِ پنهانیِ آن کلمه را اِفشا می‌کند. اگر مأمور، دُرست حدس بزند، می‌تواند به حدس زدن ادامه دهد تا جایی که با یک فرد اشتباهی یا قاتل برخورد کند!

از سال 2015 به این طرف، انواع کدنیمز با ژانر های مختلف به بازار آمده اند که در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کدنیمز بپردازیم.

 

 

 

 

Codenames Pictures

picture

روش و قوانین بازی با کُدنِیمز تفاوتی ندارد، تنها فرق موجود، در آن است که در این مدل از بازی، بازیکنان به جای کلمات، با تصاویر سروکار دارند و باید تلاش کنند تا وجه اشتراکی بین تصاویر پیدا کرده و اسم رمز را به گونه ای به مامور خود انتقال دهند تا وی دچار اشتباه نشود و با با قاتل سروکار پیدا نکند.

 

 

 

 

 

 

 

Codenames Duet

duet a

کدنیمز دوئت یک بازی در اصل دونفره محسوب می شود، ولی می توان آن را به صورت تیمی و با تعداد بیشتری هم انجام داد. این بازی یک بازی مشارکتی می باشد و با کدنیمز عادی و کدنِیمز تصاویر تفاوت های عمده ای دارد. همچنین یک نقشه، همراه بازی است که نوع ماموریت جاسوس ها و تعداد کارت های مورد استفاده در هر ماموریت را مشخص می کند.

 

 

 

 

 

Codenames Deep Undercover

deep undercover

و اما این مدل از کدنیمز که فقط و فقط مخصوص بزرگسالان طراحی شده است. نوع لغات به کار رفته در این ورژن به گونه ایست که بزرگسالان را مخاطب خود قرارداده است. قوانین این بازی با قوانین کدنیمز اولیه تفاوتی ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

Codenames ،Codenames Pictures و Codenames Duet دارای یک سایز بزرگ هم هستند که در قوانین و نوع بازی تغییری نداشته و فقط ظاهر بازی به لحاظ سایز متفاوت است.

همچنین کارت های بازی های کدنیمز می توانند با یکدیگر ترکیب شوند و به جای یکدیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

بعد از به بازار آمدن بازی کدنیمز و استقبال زیاد از آن، کدنیمزهایی با تم های فانتزی و برگرفته از فیلم ها و انیمیشن های محبوب به بازار آمدند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 big and small

 

 

 

 

Codenames Marvel

marvel

در این کُدنِیمز دو شخصیت معروف S.H.I.E.L.D و Hydra در رقابتند تا با رمزگذاری مناسب، ماموران خود را آگاه نمایند. این کدنیمز برگرفته از دنیای قهرمانان فانتزی طراحی شده و قوانین آن کاملا مشابه قوانین کدنیمز اولیه می باشد.

 

 

 

 

Codenames Disney

disney

اگر عاشق شخصیت انیمیشن های کمپانی دیزنی هستید حتما از این کدنیمز خوشتان خواهد آمد. این کدنیمز به خصوص با طراحی زیبایی که دارد، برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود. قوانین بازی، همان قوانین بازی کدنیمز است با این تفاوت که کارت ها به صورت 4در 4 چیده می شوند.

 

 

 

 

Codenames Harry Potter

harry potter

مجموعه جذاب هری پاتر تم اصلی این کدنیمز می باشد. این کدنیمز، ویژگی های کدنیمز دوئت را دارد و به صورت مشارکتی بازی می شود.

 

 

 

 

Codenames the Simpsons

simpsons

در این کدنیمز که با تم سریال پرطرفدار خانواده سیمپسون ها طراحی شده است، دو تیم به رهبری Homer و Bart به رقابت می پردازند. قوانین بازی همان قوانین کدنیمز اولیه است.

 

 

 

 

مترجم: مریم قاسمیه

منبع: www.boardgamegeek.com

اشتراک این صفحه در:

ما را از نظرات خود درباره بازی های فکری و مقالات وب سایت مطلع سازید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایر مطالب

راهنمای بازی رومیزی Dead of wi

دانلود راهنمای فارسی بردگیم Dead of winter (چله

راهنمای بازی کارتی Sushi go Pa

دانلود راهنمای بازی فکری Sushi go Party

بزرگ‌ترین و مشهورترین طراحان ب

ریچارد گارفیلد  (Richard Garfield) خالق

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت سرزمین ذهن زیبا می باشد.

طراحی و توسعه: نیکو وب

تماس با سرزمین ذهن زیبا

تماس با بخش فروش: 88482038

تماس با مدیریت: 88728961 و 88728962